• Forside
  • Det sker
  • Maskinrummet skruer op for underholdningen med comedy, koncert og kød ad libitum
28 oktober, 2026 Det sker

Maskinrummet skruer op for underholdningen med comedy, koncert og kød ad libitum

Der bliver både noget for lattermusklerne, smagsløgene og danseskoene, når Oplevelsescenter Maskinrummet i Skagen lørdag den 12. december inviterer til en festlig aften med standupkomikeren Nicolaj Lange, en stor buffet med kød ad libitum og koncert med Ole Gas Band, der hylder Kim Larsen og hans mange folkekære sange.

Det bliver en aften med lidt af det hele, når Maskinrummet på Skagen Havn åbner dørene for gæster, der har lyst til at kombinere en god middag med masser af underholdning.

Arrangementet er oplagt til en hyggelig aften – måske en anderledes julefrokost? – med vennerne, familien eller kollegerne, og med både standup og levende musik på programmet er der lagt op til en oplevelse, der rækker et godt stykke ud over en almindelig restaurantmiddag.

Kød ad libitum med kokken ved buffeten

Aftenen begynder klokken 18.00, hvor dørene åbnes, og gæsterne bliver budt velkommen.

Allerede klokken 18.30 står den store buffet klar. Her er der fokus på kød ad libitum, hvor kokken skærer kødet ud direkte ved buffeten.

Der bliver serveret forskellige slags kød sammen med et udvalg af salater, saucer og tilbehør, og gæsterne kan naturligvis gå til buffeten flere gange.

Dermed bliver der god tid til at nyde middagen og hinandens selskab, inden aftenens underholdning for alvor begynder.

Nicolaj Lange sørger for de gode grin

Klokken 20.00 indtager den nordjyske standupkomiker Nicolaj Lange scenen.

Nicolaj Lange er efterhånden blevet et særdeles velkendt navn på den danske standupscene, hvor han med sin karakteristiske nordjyske humor, selvironi og skarpe observationer fra hverdagen har fået et stort publikum.

Han er blandt andet kendt for at finde det komiske i helt almindelige situationer, som de fleste kan genkende fra deres eget liv.

Familieliv, parforhold, praktiske gøremål og hverdagens små frustrationer er blandt de emner, han gennem årene har gjort til genstand for sine humoristiske betragtninger.

Komikeren har også opnået stor popularitet på de sociale medier, hvor hans videoer om hverdagens udfordringer har nået et stort publikum.

Han har turneret landet rundt med flere onemanshows, herunder Halvvejs, og i 2027 er han klar med sit femte onemanshow, Et kik ind i Langeland.

Men inden da får publikum i Skagen altså mulighed for at opleve den næsten to meter høje nordjyde på scenen hos Maskinrummet.

Ole Gas Band hylder Kim Larsen

Når lattermusklerne er blevet motioneret, bliver det tid til at få gang i både sangstemmerne og danseskoene.

Klokken 21.00 går Ole Gas Band på scenen, hvor der venter en koncert med nogle af Kim Larsens mest elskede sange.

Ole Gas Band har gennem en årrække turneret rundt i Danmark med deres fortolkninger af Kim Larsens omfattende sangskat.

Bandet består af fire musikere og har gjort det til deres særlige kendetegn at fremføre sangene med stor respekt for både melodierne og den stemning, som Kim Larsen formåede at skabe.

Repertoiret spænder over den folkekære musikers mange år på den danske musikscene, og der er lagt op til en koncert med masser af genkendelige melodier, fællessang og rig mulighed for at danse.

Bandet spiller to sæt af 60 minutter, så gæsterne kan se frem til hele to timers levende musik.

Det bliver dermed en aften, hvor man først kan grine med Nicolaj Lange og efterfølgende synge med på de velkendte Larsen-sange.

Mulighed for fri øl, vand og vin

Baren holder åbent hele aftenen, så gæsterne kan købe drikkevarer til både middagen og den efterfølgende underholdning.

Derudover tilbyder Maskinrummet en særlig drikkepakke med fri øl, vand og vin til 300 kroner pr. person.

Pakken gælder fra klokken 18.30 til 23.00 og kan tilkøbes for dem, der ønsker det.

Billetter til 545 kroner

Arrangementet finder sted lørdag den 12. december hos Oplevelsescenter Maskinrummet på Auktionsvej 2-4 i Skagen.

Prisen er 545 kroner pr. person og omfatter middagen med kød ad libitum samt underholdningen med Nicolaj Lange og Ole Gas Band.

Aftenens program ser således ud:

  • Kl. 18.00: Dørene åbnes
  • Kl. 18.30: Buffeten med kød ad libitum åbner
  • Kl. 20.00: Standup med Nicolaj Lange
  • Kl. 21.00: Ole Gas Band går på scenen og spiller to sæt af 60 minutter

Maskinrummet gør opmærksom på, at gæster, der ønsker at sidde sammen, skal købe deres billetter samlet.

Læs mere og køb billetter til musik, dans og kød ad libitum hos Maskinrummet

Med både god mad, nordjysk standup og to timers Kim Larsen-musik er der lagt op til en festlig decemberaften, hvor der bliver rig mulighed for både at grine, synge med og tage en svingom på dansegulvet.