
2025 har været et år med højt tempo, store historier, nye formater og et endnu stærkere fokus på at være tæt på det, der sker i Skagen og omegn – når det sker.
Vi har udgivet flere artikler end nogensinde før, vi har haft flere læsere dagligt end året før, og vi har udviklet os markant på især videoindhold på sociale medier og i vores journalistik.
Samtidig har 2025 budt på en række begivenheder, som har samlet byen, skabt debat og givet os mulighed for at dække Skagen på en måde, der både er nærværende, hurtig og i øjenhøjde – præcis som vi gerne vil det.
Derudover har vi været privilligeret med flere nye faste kunder i form af:
Hertil kommer naturligvis vores mange faste kunder gennem flere år samt endnu flere kunder som markedsfører sig på vores platform fra tid til anden.
I 2025 har vi publiceret 1.149 artikler på Skagen Nyt. Til sammenligning udgav vi 943 artikler i 2024.
Det er en markant stigning, og et tydeligt tegn på både høj aktivitet og stor nyhedsproduktion.
Samtidig har vi i gennemsnit haft 4.461 unikke læsere pr. dag i 2025, mod 3.800 i 2024. Det er vi både stolte af og taknemmelige for, fordi det fortæller os, at flere bruger Skagen Nyt som deres faste kilde til lokale nyheder, opdateringer og inspiration.
En læser brugte i gennemsnit 2 minutter og 14 sekunder pr. session i 2025.
Det tal betyder noget for os, fordi det ikke bare handler om klik – men om, at læserne faktisk bliver hængende, læser med og følger med i historierne.
På Facebook har vi også oplevet en markant stigning i aktivitet med 17,8 millioner visninger og 577.000 klik på link!
Vi har fået 2.900 nye følgere og er nu over 22.500 følgere på Facebook ialt.
Tak fordi I gør Skagen Nyt til en del af hverdagen.
Hvis vi skal pege på én udvikling, der især kendetegner 2025 for Skagen Nyt, så er det vores øgede fokus på videoindhold.
Vi har i løbet af året gjort markant mere ud af video på især de sociale medier, men også som en del af vores artikler.
Videoformatet giver en anden nærhed, en anden dokumentation og ofte også en anden stemning end tekst og billeder alene. Det har vi fået blod på tanden af – og vi ser allerede nu, at video når nye målgrupper og skaber stor engagement.
På Facebook alene har vi i år fået 544.000 videovisninger – Ifølge Facebook er det en stigning på 12.800% – det siger i den grad også noget om at det var på høje tid at vi for alvor kom i gang med videoindholdet!
Vi startede året med skønne videoer fra åbningen af Skagen Bageri & Café i Østerby samt åbningen af Restaurant K. Begge dele blev foreviget af vores samarbejdspartner Kasper Hesselholt fra Content For You, som også har hjulpet os med at løfte kvaliteten og ambitionerne på vores videoproduktioner.
Sommeren blev skudt i gang med “Hva fa’en ka’ Skagen”
I sommeren 2025 tog vores videoarbejde et stort skridt med samarbejdet med Thomas “Zjakalen” Riddersholm og kameramand Sebastian Sander fra Brainstorm CrossMedia.
Sammen lavede vi fire sommer-inspirationsvideoer, der havde fokus på oplevelser, stemning og inspiration – og som blev udgivet hen over fire uger.
Videoerne kan ses samlet på vores YouTube-kanal lige her
Det var både et kreativt projekt og en ny måde at formidle Skagen på. Og det var samtidig et tydeligt tegn på, at vi gerne vil videreudvikle Skagen Nyt som platform – uden at give slip på vores lokale fundament.
Brainstorm CrossMedia stod i øvrigt også for vores valgdækning på valgaftenen den 18. november, hvor vi løftede dækningen med både løbende opdateringer og videoindhold live fra Arena Nord i Frederikshavn.
I løbet af året har vi også brugt video i forbindelse med større hændelser og begivenheder – blandt andet i forbindelse med den store naturbrand i sommer, hvor vi lavede flere videoer fra indsatsen og udviklingen undervejs.
Her var det især vores fotografer Kristoffer Vangsted og Julie Holm Winther fra HW Visuals, der bidrog med stærke optagelser og levende dokumentation – sidstnævnte forevigede desuden årets Knallertfest i levende billeder – hvilket du kan se lige her
I anledning af julen var vi igen rundt ved en række af vores kunder og samarbejdspartnere for at inspirere til hyggelige juleoplevelser og juleshopping i Skagen – og resultatet blev udover en række små videoer på de sociale medier også samlet i én stor video, som kan ses lige her.
Videoerne bliver primært delt på Facebook og Instagram, men de ligger også samlet på vores YouTube-kanal, så man altid kan finde dem igen.
I efteråret tog vi endnu et skridt: Vi lavede vores første videointerviews. Det er et format, vi har ønsket os længe, og som vi ser et stort potentiale i – både til portrætter, lokale erhvervshistorier, aktuelle sager og debatskabende emner.
De første videointerviews kan ses lige her.
Vi har en klar målsætning om at udforske og bruge videoformatet endnu mere i 2026. Og har du en god idé til et format, en person vi skal tale med, eller en historie vi bør fortælle, er du altid velkommen til at kontakte os.
Årets absolutte højdepunkt var uden tvivl Kongeparrets besøg i Skagen.
Det var en dag, hvor vi fulgte hele programmet live fra tidlig morgen til sen aften med en journalist og to fotografer på opgaven – Kristoffer Vangsted og Kasper Hesselholt. En virkelig speciel oplevelse og en stor journalistisk opgave, som vi kommer til at huske 2025 for i mange år frem.
Tilbageblik og dækning fra dagen kan ses lige her.
Her er de mest læste artikler på Skagen Nyt i 2025 – og listen siger i sig selv noget om, hvad der har optaget læserne: store lokale debatter, dramatiske hændelser, store begivenheder og mange andre gode Skagen-historier:
2025 har været et år med høj aktivitet, stor opbakning og tydelige fremskridt for Skagen Nyt.
Vi har fået flere læsere, udgivet flere artikler, udviklet vores formater – og vi går ind i 2026 med en klar ambition om at gøre endnu mere, endnu bedre og endnu tættere på det lokale liv lige her på toppen af Danmark.
Tak fordi du læser med, deler vores historier, tipper os, kommenterer, sender beskeder og generelt bare bruger og støtter Skagen Nyt.
Vi glæder os til et nyt år sammen med jer!