Risiko for regn og torden får Oplevelsescenter Maskinrummet til at flytte lørdagens koncerter ind på 3. sal, som forvandles til en stor natklub

Vejrudsigten varsler regn og mulighed for torden lørdag aften, og derfor ændrer Oplevelsescenter Maskinrummet planerne for koncertugens store afslutning med Thor Farlov og KATO.
Koncerterne flyttes fra det udendørs koncertområde og indenfor på Maskinrummets store spillested på 3. sal.
Her bliver rammerne forvandlet til en stor natklub, hvor publikum kan feste i tørvejr, mens Thor Farlov og KATO leverer musikken.
Som en ekstra gestus har Maskinrummet valgt at gøre hele arrangementet gratis.
Dørene åbner kl. 16.00, og adgang sker efter først til mølle-princippet. Der kan derfor være god grund til at møde op i god tid, hvis man vil sikre sig en plads.
Publikum kan se frem til en festlig afslutning på en uge, hvor Oplevelsescenter Maskinrummet har budt på en lang række store musiknavne.
Gæster, der allerede har købt billet til lørdagens koncert, mister naturligvis ikke billetbeløbet.
Billetprisen bliver i stedet ombyttet til øl, vin eller vand under arrangementet.
Maskinrummet opfordrer samtidig gæsterne til at dele informationen med dem, de havde planlagt at tage til koncert med, så flest muligt bliver orienteret om både den nye placering og den gratis adgang.
Med Thor Farlov og KATO på programmet er der dermed fortsat lagt op til en stor fest lørdag – nu blot indenfor og uden risiko for, at regn og torden sætter en stopper for stemningen.