• Forside
  • Nyheder
  • Kabelbrud stopper togtrafikken mellem Frederikshavn og Hjørring
21 oktober, 2026 Nyheder

Kabelbrud stopper togtrafikken mellem Frederikshavn og Hjørring

Togpassagerer i Nordjylland er onsdag morgen den 21. oktober ramt af omfattende aflysninger, efter et kabelbrud har standset al togtrafikken mellem Frederikshavn og Hjørring.

Fejlen rammer midt i morgenmyldretiden, og ifølge den foreløbige prognose ventes togene først at kunne køre igen omkring klokken 12.00.

Det oplyser Martin Sort Mikkelsen, der er administrerende direktør og presseansvarlig hos Nordjyske Jernbaner.

Banedanmark har i løbet af natten udført sporarbejde på strækningen, men det er endnu ikke oplyst, hvad der konkret har forårsaget kabelbruddet.

Togbusser indsat – flere på vej

For at få passagererne frem er der blevet indsat togbusser mellem Frederikshavn og Hjørring.

Ved 6.30-tiden var to togbusser sat ind, mens planen er at øge antallet til fire fra klokken 8.00.

Det har dog vist sig vanskeligt at skaffe tilstrækkeligt med busser til at erstatte de aflyste tog.

“Vi kæmper med at finde togbusser, så passagerne rammes mindst muligt af det her, fortæller Martin Sort Mikkelsen til TV2 Nord

På strækningen mellem Frederikshavn og Hjørring kører der normalt to tog i timen i hver retning under morgenmyldretiden. Passagererne må derfor forvente både længere rejsetid og risiko for forsinkelser.

Også problemer med trafikinformationen

Situationen bliver yderligere besværlig af tekniske problemer med de systemer, som Nordjyske Jernbaner benytter til at opdatere rejseinformationerne.

“For at gøre ondt værre har de også nogle andre problemer, der gør, at vi ikke kan få adgang til de systemer, vi skal bruge til at lave rejseplaner om, forklarer direktøren til TV2 Nord

Det betyder, at Rejseplanen onsdag morgen ikke nødvendigvis viser de aktuelle ændringer i togtrafikken.

Passagererne henvises derfor til Nordjyllands Trafikselskabs hjemmeside, hvor der kan findes information om driftsforstyrrelser og erstatningskørsel.

Kan også påvirke rejsende fra Skagen og Ålbæk

Selvom kabelbruddet er lokaliseret til strækningen mellem Frederikshavn og Hjørring, kan aflysningerne også få betydning for passagerer fra Skagen, Hulsig og Ålbæk, som skal rejse videre mod Hjørring, Aalborg eller andre destinationer sydpå.

Der er foreløbig ikke oplysninger om, at selve togtrafikken mellem Skagen og Frederikshavn er indstillet.

Nordjyllands Trafikselskab har i forvejen planlagt ændringer på strækningen mellem Hjørring og Frederikshavn i denne uge som følge af sporarbejde. Her er togene erstattet af togbusser efter klokken 22.00 fra den 19. til den 22. oktober.

Onsdagens akutte problemer kommer dermed oven i de allerede planlagte ændringer.

Passagerer, som skal med toget i løbet af formiddagen, opfordres til at holde sig orienteret via NT’s trafikinformation og beregne ekstra rejsetid.

Det er endnu uvist, om togtrafikken kan genoptages som forventet klokken 12.00, eller om kabelbruddet vil få konsekvenser længere ind i dagen.