
Kristian Haugland viser de nye sko fra DuckFeet frem i butikken i Skagen.
Butikken på Sankt Laurentii Vej 60D i Skagen får nu to nye stærke danske brands på hylderne – Duckfeet og modetøj fra DAY Birger et Mikkelsen
Der er nyt på hylderne hos Haugland & Sten.
Butikken, der holder til på gågaden på Sankt Laurentii Vej 60D, udvider nu sortimentet med to spændende tilføjelser. Fremover kan kunderne finde sko fra det danske skobrand Duckfeet samt modetøj til kvinder fra DAY Birger et Mikkelsen i butikken.
Dermed styrker Haugland & Sten sit univers med klassisk dansk design, med et skandinavisk udtryk.
Det ene nye brand er Duckfeet, som er kendt for sit karakteristiske udtryk, solide håndværk og sko med god plads til fødderne.
Duckfeet er designet i Danmark og er lavet af det gode terracare-læder i kombination med italienske crepesåler. Sålerne er lavet af 100 procent naturlig latex crepegummi, som blandt andet er kendt for sin formidable stødabsorbering og komfort.
Hos Haugland & Sten kommer Duckfeet til at indgå som en naturlig del af butikkens sortiment med modeller til både kvinder og mænd – samt unisex-modeller.
Hidtil har man kunnet finde Duckfeet hos Skoæsken i Skagen, men efter aftale overtager Haugland & Sten nu salget af de populære sko i byen. Derved får Skoæsken plads til andre nye mærker på hylderne.
Duckfeet har i mange år haft en særlig plads hos kunder, der går efter sko med holdbarhed, komfort og et tidløst udtryk og skoene er samtidig kendetegnet ved et enkelt formsprog og materialer, der er skabt til at blive brugt.
Den anden nye tilføjelse hos Haugland & Sten er DAY Birger et Mikkelsen.
Det danske modebrand blev grundlagt i 1997 med ambitionen om at give kvinder et nyt udtryk og en stil baseret på skandinaviske værdier kombineret med et bohemepræget mindset.
DAY Birger et Mikkelsen er kendt for et moderne, feminint og detaljerigt udtryk, hvor kvaliteten i materialer og finish spiller en central rolle. Brandet arbejder med idéen om hverdagsluksus til den selvstændige kvinde – tøj, der kan bruges både til hverdag og til de øjeblikke, hvor garderoben gerne må have lidt ekstra karakter.
Hos Haugland & Sten bliver DAY Birger et Mikkelsen en del af butikkens udvalg til kvinder, hvor fokus er på mode med personlighed, kvalitet og et stilrent udtryk.
Med de to nye brands udvider Haugland & Sten butikkens samlede univers og giver kunderne endnu flere gode grunde til at lægge vejen forbi Sankt Laurentii Vej 60D.
Butikken rummer i forvejen et udvalg af livsstilsprodukter. Der kan nævnes specialiteter og keramik fra Italien, strikke-kit fra Horn Skovgård, lædertasker fra Birkmond, uldprodukter fra Strange og masser af
uldstrømper fra Clemente Copenhagen. Og selvfølgelig de eksklusive bluser fra Kicks & Cookies og Haugland Collection, som begge er egne mærker.
Med tilføjelsen af Duckfeet og DAY Birger et Mikkelsen markerer Haugland & Sten sig endnu stærkere som en butik med fokus på kvalitet, Slow fashion og personlig stil,- lige midt i Skagen.
De nye varer kan opleves allerede nu i butikken på Sankt Laurentii Vej 60D i Skagen.