• Forside
  • Nyheder
  • Skagen Ostehus fylder 5 år: Masser af ost, sandwich & tapas
27 februar, 2025 Nyheder

Skagen Ostehus fylder 5 år: Masser af ost, sandwich & tapas

I morgen, fredag d. 28. februar markerer Skagen Ostehus deres 5-års jubilæum.

Siden Henrik Svanhede åbnede dørene for første gang, er det kun gået en vej.

’Vores ide med håndværksoste fra nordjyske mejerier, de bedste oste fra Europa, samt et bredt udvalg af charcuteri, tapas og sandwichs har vist sig at være et godt og holdbart koncept’ fortæller Henrik.

Kvalitet og historie i hver bid

Hver eneste ost i sortimentet gennemgår da også en grundig smagsprøvning og vurdering, før den bliver en del af det faste udbud. Netop for både at tilbyde kunderne det, de kender og elsker, men også for at udfordre dem til at prøve noget nyt.

’Vi lægger stor vægt på at tilbyde produkter med en unik smag og en interessant historie, der kan tilføje ekstra værdi til madoplevelsen, derfor skrifter vi løbende i vores sortiment, uden dog at fjerne de store favoritter som Ingstrup Guld, Grøn Asaa, Vesterhavsost og Gammel Knas’.

Udvikling og nye tiltag
Over de seneste år har butikken oplevet en stor efterspørgsel på især deres sandwichs, oste- og tapasplanker til både små og store events.

Allerede under coronaen blev mange opmærksomme på udvalget af mad ud af huset, hvilket medførte en stigning i salg af tapas- og sandwich.

I dag tilbyder Ostehuset to slags osteborde, tre tapasanretninger og otte forskellige sandwichs.

Fra midten af marts lancerer de deres nye brochure, både med gamle kendinge, men derudover også med en helt ny receptionsmenu, med omkring 15 spændende varianter af ’finger food’, hvor kunderne selv kan vælge og sammensætte deres favoritmenu.

5-års jubilæum!

Fredag den 28. februar markerer butikken dens 5-års jubilæum med et udvalg af smagsprøver på oste, charcuteri og vine.

Ugen efter, fredag den 7. marts, deltager de, for andet år, i den landsdækkende “Ostens Dag” sammen med andre ostebutikker over hele Danmark.

Her vil der blandt andet være mulighed for i butikken på Havnevej at smage på flere af varianterne fra deres nye receptionsmenu.

’Vi glæder os til at fejre begge begivenheder med vores kunder i butikken. At vi især kan fejre 5-års jubilæum, er lige så meget deres fortjeneste, de er altid søde til at dele deres oplevelse og give deres anbefaling af os videre til familie, venner og bekendte og det er guld værd for os.”

– Kommer det smilende fra Henrik Svanhede.