01 november, 2024 Det sker

Lørdag: Oplev en unik koncertoplevelse i svømmehallen

I Skagen er kunsten i fuldt flor, og denne lørdag får du en særlig mulighed for at opleve en helt unik musikalsk begivenhed i helt særlige rammer.

Komponist og nuværende artist-in-residence ved Skagen Museum, Anders Malta, præsenterer sit nykomponerede korværk, skabt under hans ophold i Skagen, med en uropførelse i byens svømmehal.

Koncerten finder sted i morgen, lørdag den 2. november kl. 12.00, og der er gratis adgang.

Anders Malta har under sit ophold i Skagen ladet sig inspirere af områdets unikke natur og historie og fortolket Skagens stemning i et poetisk og storslået musikværk.

Koncerten vil blive fremført af lokale sangere i samarbejde med Skagen Viseklub, som sammen med komponisten inviterer publikum til en anderledes og intens musikoplevelse.

Der er ingen krav om badetøj for at deltage i koncerten, men skulle man have lyst til at tage en svømmetur i forbindelse med koncerten kræves der almindelig entré til svømmehallen samt badetøj.

En nyfortolkning af Skagen gennem musikken

Koncerten er en del af Skagens Museums vision om at tiltrække kunstnere, der kan tilføre nye perspektiver til det nordjyske kulturmiljø og formidle Skagens særlige stemning gennem forskellige kunstneriske udtryk.

Med Anders Maltas korværk får publikum et unikt indblik i hans kunstneriske proces og oplever, hvordan han har omsat Skagens rå, naturlige skønhed til musik.

Kom og vær med til en ganske særlig lørdagsbegivenhed, hvor Skagens ånd og historie fortolkes gennem lyd og sang.

Bemærk at koncerten foregår i svømmehallens offentlige åbningstid (kl. 10.00 – 13.00)