• Forside
  • Nyheder
  • Indlæg: Skagens fremtid kræver handling – sammen kan vi gøre noget
12 juni, 2025 Nyheder

Indlæg: Skagens fremtid kræver handling – sammen kan vi gøre noget

Holdningstilkendegivelse fra skoleleder Jesper Jensen, Brovandeskolen – en lille skole – sammen skaber vi noget stort

Skagen står over for en udfordring. I et Facebook opslag tager Mads Dyhr (EDC) problematikken op og peger på forskellige løsninger som f.eks. boligudvikling som en del af løsningen. Jeg er bestemt enig.

Der bliver færre indbyggere, og især de unge forsvinder, mens andelen af ældre vokser. Det viser de nyeste tal fra Danmarks Statistik. Det er en udvikling, vi ser mange steder uden for de store byer – og også i Skagen.

Der er allerede mange gode initiativer i gang, og det er vigtigt, at vi bygger videre på dem. Vi har brug for en fælles indsats – fra både borgere og politikere – for at sikre, at Skagen ikke afvikles, men udvikles.

Et vigtigt skridt er at gøre det mere attraktivt for unge at blive i Skagen – og for andre unge at flytte hertil. Uddannelse og erhvervsmuligheder spiller en stor rolle. Mange unge bosætter sig nemlig i de byer, hvor de tager deres uddannelse. Hvis vi vil fastholde og tiltrække unge, skal vi derfor skabe muligheder for, at de kan uddanne sig lokalt.

Som en del af en større løsning foreslår jeg, at vi sammen undersøger muligheden for at etablere et Innovations- og Uddannelseshus i Skagen. Det kunne være et sted, hvor man kan tage kurser, følge onlineundervisning fra gymnasier, erhvervsuddannelser, professionshøjskoler, universiteter o.a, – men samtidig være en del af et studiemiljø. Innovations- Uddannelseshuset kunne samtidig være platform for et iværksættermiljø, hvor nye idéer og unge startupvirksomheder kunne finde sin vej frem i dagens lys, som en del af paletten af virksomheder. Samtidig kunne det måske være et bidrag til dækningen af behovet for kvalificeret arbejdskraft i lokalområdet.

Det kræver politisk vilje, økonomisk støtte og lokale kræfter og ikke mindst organisering. Som udefrakommende, men med en rigtig dejlig arbejdsplads i Skagen, tænker jeg, at disse forudsætninger bestemt er til stede i Skagen.

Viljen og engagementet er her. Nu handler det om at samle kræfterne og tage næste skridt – Handling, sammen.

På Brovandeskolen har vi en vision om, at vi også i årene fremover:

”skal være en attraktiv og innovativ skole, der bidrager til den lokale udvikling.”

Den vision står vi altså ved!

Det betyder også, at vi skal turde at tænke nyt og også at gøre noget nyt, men også at vi som skole skal være en positiv kraft for lokalsamfundet.

Så kære jer – lad os forene kræfterne så vi skaber endnu bedre muligheder og vilkår for vores unge, når vi nu ved, at de unge ofte bosætter sig i de byer de uddannes i efter endt uddannelse – og at det er her der stiftes familie osv. Er man som ung fraflyttet, er chancen for at man vender tilbage i den erhvervsdygtige alder derfor minimal.

Lad os få stoppet den ulykke der lige nu foregår ”slow motion” – inden det er for sent. Vi kan ikke være andet bekendt over for vores unge og Skagen.