• Forside
  • Det sker
  • I dag går det løs: Lions inviterer til stort bankospil – takker Skagens erhvervsliv for stor opbakning
27 september, 2026 Det sker

I dag går det løs: Lions inviterer til stort bankospil – takker Skagens erhvervsliv for stor opbakning

I dag, søndag den 27. september, bliver bankopladerne igen fundet frem i Skagen Kultur- og Fritidscenter, når Lions Skagen – Anna Ancher traditionen tro inviterer til det store velgørende bankospil.

Dørene åbner allerede klokken 12.00, mens det første nummer bliver råbt op klokken 13.00. Herefter venter en eftermiddag med banko, hjemmebag og en lang række flotte gevinster – samtidig med at overskuddet fra arrangementet går videre til Lions’ velgørende arbejde.

Omkring 300 deltagere plejer at finde vej til bankospillet, som gennem mange år har været en fast tradition i Skagen.

Stor opbakning fra Skagens erhvervsliv

Forud for dagens arrangement sender Lions Skagen – Anna Ancher en særlig tak til Skagens erhvervsliv.

En stor del af præmierne til bankospillet er nemlig doneret af lokale virksomheder, butikker og restauratører, som igen i år har bakket op, når Lions-medlemmerne har været rundt i byen.

Men støtten stopper ikke ved præmiebordet.

En lang række lokale virksomheder har også meldt sig som såkaldte nummersponsorer.

Det betyder, at virksomhederne hver især har fået deres eget bankonummer – og når nummeret bliver trukket i løbet af eftermiddagen, bliver virksomhedens navn samtidig råbt op i salen.

På den måde bliver den lokale erhvervsopbakning også meget synlig – og ikke mindst hørbar – under selve spillet.

19 lokale nummersponsorer

Årets nummersponsorer er:

Nr. 4 – Skagen El Tekniq
Nr. 6 – MENY
Nr. 8 – Buttervænget Tømrer
Nr. 9 – Ejendomsudlejning v/Finn Pedersen
Nr. 12 – Topcoat A/S
Nr. 18 – Skagen Nyt
Nr. 20 – Jørn Lyth A/S
Nr. 24 – Sparekassen Danmark
Nr. 25 – BDO
Nr. 32 – Fonden for Skagen Tennis & Badmintonhaller
Nr. 36 – Spar Nord
Nr. 37 – Skagen Mægleren Calundan
Nr. 60 – Saga Shipping A/S
Nr. 64 – Skagen Beton
Nr. 66 – L&N Supply Ships
Nr. 73 – Beierholm Revision
Nr. 78 – Salon Sejer
Nr. 80 – Lars Nielsen & Søn
Nr. 87 – Nordjyske Bank

For Lions Skagen – Anna Ancher er opbakningen afgørende for, at man år efter år kan skabe et stort arrangement og samtidig sikre et så stort overskud som muligt til gode formål.

Hovedgevinst på 5.000 kroner

Mens mange af dagens præmier er kommet fra lokale virksomheder, sørger Lions-klubben selv for hovedgevinsten.

Her kan en heldig bankospiller gå hjem med et Skagen Gavekort til en værdi af 5.000 kroner.

Derudover venter en lang række andre gevinster gennem eftermiddagen.

Den kendte lagkage vender også tilbage

Bankospillet handler efterhånden om mere end bare at få pladen fuld.

I løbet af dagen bliver der mulighed for at købe kaffe, boller, pølsehorn og andre hjemmebagte lækkerier.

Ikke mindst Lions-damernes hjemmelavede lagkage har gennem årene opnået noget nær kultstatus blandt de faste gæster, og den er naturligvis også på menuen igen i år.

Klubbens medlemmer står selv for arbejdet både i køkkenet og i hallen, mens ægtefæller hjælper til med en række af de praktiske opgaver.

Overskuddet går videre til gode formål

Bankospillet er samtidig en vigtig del af Lions Skagen – Anna Anchers arbejde med at samle penge ind til velgørende formål.

Arrangementet giver typisk et overskud på omkring 30.000-40.000 kroner, som efterfølgende doneres videre – ofte til lokale formål.

Dermed kan deltagerne både se frem til en hyggelig eftermiddag med spænding og gode præmier og samtidig være med til at støtte Lions’ fortsatte arbejde for mennesker og projekter, der har brug for en hjælpende hånd.

Dørene til Skagen Kultur- og Fritidscenter åbner i dag klokken 12.00, første nummer bliver råbt op klokken 13.00, og bankospillet forventes afsluttet senest klokken 17.00.

Alle er velkomne.