
Hos Apéro Bistro & Champagnebar på Sct. Laurentii Vej i Skagen bliver julefrokosten i år noget ganske særligt. Fra 14. november til 20. december inviterer den franske bistro nemlig indenfor til en stemningsfuld og smagfuld julefrokostoplevelse, hvor franske klassikere møder julens varme toner – alt sammen serveret i Apéros afslappede og elegante atmosfære.
Årets julefrokostmenu er skabt med fokus på gode råvarer, franske traditioner og en smule skandinavisk finesse. Gæsterne kan vælge mellem en 3-retters menu eller en mere fyldig 5-retters julemenu, og begge byder på en gastronomisk oplevelse, der skiller sig ud fra det klassiske danske julebord.
Den 3-retters julefrokost består af laksetatar med sprød salat og vinaigrette, efterfulgt af den franske klassiker confit de canard – mør and serveret med urtekartofler, andefedt og kålsalat med valnødder og appelsin – og afsluttes med en elegant rødvinsmarineret pære med creme de vanille.
Prisen for denne menu er 395 kroner pr. person.
For dem, der ønsker en mere komplet smagsoplevelse, tilbyder Apéro en 5-retters udgave til 595 kroner, hvor menuen udvides med tre friske østers med snapsevinaigrette samt varm camembert med figenkompot og sprødt baguette.
Som et eksklusivt tilvalg kan gæsterne desuden forkæle sig selv med 10 gram fransk kaviar til 225 kroner.
Julefrokosten kan bookes til både frokost og aften, og bordreservation skal ske senest to dage i forvejen.
Apéro lægger vægt på at skabe den perfekte kombination af gastronomi, stemning og nærvær – uanset om det er familie, venner eller kolleger, der samles omkring bordet.
Julen hos Apéro er en oplevelse af ro, smag og fransk elegance – midt i Skagens vinterlige charme.