Den populære madblogger og selvudnævnte livsnyder Casper Drømme har været på gastronomisk opdagelsesrejse i Skagen, hvor han har smagt sig gennem otte forskellige spisesteder.
Med sin karakteristiske ærlige stil og humoristiske kommentarer bringer han en ufiltreret vurdering af både klassiske og moderne smagsoplevelser på toppen af Danmark.
Casper lagde ud hos Juicy Pizza, hvor han kastede sig over en napolitansk pizza med spicy salami og en luftig, bouncy bund.
Den enkle og velafbalancerede smag blev rost for at lade råvarerne tale for sig selv – og karakteren blev en imponerende 4,5 ud af 5 stjerner.
“Er man til en god napolitansk pizza, så er det fucking godt det her,”
– lød den umiskendelige dom.
Næste stop var Jakobs Café, hvor Casper fik serveret en stor cheddar-burger med et væld af fyld.
Trods nogle, efter Casper’s mening lidt bløde pomfritter og en anelse for meget fyld i burgeren, kaldte han det en solid caféoplevelse med “noget for pengene.”
Den gode ratio mellem pris, kvalitet og portionens størrelse blev fremhævet, og vurderingen landede på 3,3 ud af 5 stjerner.
Her blev den tunge cremesnegl – “nærmest som en brunsviger” – og en jordbærtærte sat under lup.
Sneglen fik roser for sin fedtede lækkerhed, mens tærten blev trukket lidt ned af en forholdsvis tør bund.
Den samlede vurdering: 3,8 ud af 5 stjerner.
Hos Krages prøvede Casper to kager, han aldrig havde set før: barndomsbrød og kongesnitte.
Han beskrev oplevelsen som solid, men med manglende finesse og innovation.
“Man har ikke rykket sig de sidste 20 år,” konstaterede han lidt tørt og gav 2,9 ud af 5 Stjerner.
Den såkaldte “Katrinesandwich” med ribbenssteg – hos Slagter Munch kaldet Kathrinesteg, fik ros for sin sprøde svær, saftige steg og grove bolle – men Casper savnede syre og kunne ikke forstå salaten.
Prisen på 74 kr. blev kaldt “fair”, og karakteren lød på 3,5 ud af 5 stjerner.
De hjemmelavede fiskefrikadeller fra Skagen Frisk skuffede desværre Casper Drømme.
Han fandt dem for salte og melede og savnede en dyppelse, som kunne balancere fedmen. “Frækt med tre fisk i én delle, men vi når ikke i mål.”
Karakter: 2,5 ud af 5 stjerner.
Hos Nana’s blev en isdessert med mango, sorbet og hvid chokolade anmeldt som noget ekstraordinært.
“Det smager vildt godt og anderledes,”
– konkluderede Casper, men bemærkede også, at prisen på 79 kr. var i den høje ende.
Alligevel scorede desserten 4 ud af 5 stjerner.
Turen sluttede på Skagen Fiskerestaurant, hvor Casper smagte deres stjerneskud-variant, “Skagens Rev.”
Den blev beskrevet som velsmagende og rig på fisk, men manglede det sidste “frække touch” for at opnå topkarakter.
“Virkelig lækker laks, men lidt mere dressing kunne have løftet det.”
Resultatet blev 3,6 ud af 5.
Overraskende høj kvalitet i Skagen
På trods af fordommene om lyserøde poloer og dyr champagne, blev Casper Drømme positivt overrasket over madscenen i Skagen:
“Hvis det her er niveauet for Skagen, så har vi altså en spændende video,”
– sagde han allerede efter første bid hos Juicy & Pizza.
Skagen har vist sig som mere end en turistmagnet – byen har noget at byde på for enhver smag, og kvaliteten matcher ofte prisen.
Casper Drømme beviser, at selv den mest skeptiske “vestegnsmave” kan blive glad og mæt i Skagen.
📺 Se hele videoen her: Casper Drømme smager på Skagen