• Forside
  • Nyheder
  • Apéro Bistro gør søndagens Verdensballet ekstra hyggelig med picnicnet for to
10 juli, 2026 Nyheder

Apéro Bistro gør søndagens Verdensballet ekstra hyggelig med picnicnet for to

Allerede nu på søndag den 12. juli danner de stemningsfulde omgivelser ved Den Tilsandede Kirke endnu en gang rammen om Verdensballetten i Skagen.

Til årets forestilling har Apéro Bistro sammensat et lækkert picnicnet for to personer, som kan afhentes ved kirken inden forestillingen. Dermed kan publikum begynde den særlige sommeraften med franske smagsoplevelser, et godt glas vin og hyggelig picnic i naturen.

Der er fortsat få ledige billetter tilbage til Verdensballetten, som begynder søndag kl. 18.00. Forestillingen varer omkring to timer inklusive pause, og der åbnes for adgang til siddeområdet kl. 17.00.

Picnicnet med både salte og søde lækkerier

Apéro Bistros picnicnet er sammensat til to personer og indeholder en sandwich med skinke, Comté-ost, dijonnaise og sprød salat.

Dertil kommer crudité i form af friske grøntsagsstænger med hjemmelavet dip, salte mandler og franske macarons – to til hver person. Der følger desuden en flaske kildevand med til hver.

Prisen for et picnicnet til to personer er 495 kroner.

Man behøver dermed blot at finde et hyggeligt sted i området ved Den Tilsandede Kirke, pakke nettet ud og nyde optakten til en af sommerens store kulturelle oplevelser i Skagen.

Mulighed for vin og champagne

Til picnicnettet er der mulighed for at tilkøbe en flaske vin eller champagne.

Der kan vælges mellem Bourgogne-hvidvin til 295 kroner, Pouilly-Fumé-hvidvin til 495 kroner eller Champagne L’Heureux Plekhoff Brut til 395 kroner.

Engangsvinglas og servietter følger med i nettet, så det hele er klar til at blive nydt på stedet.

Afhentes inden forestillingen

Picnicnettene kan afhentes ved Den Tilsandede Kirke nu på søndag mellem kl. 15.30 og 17.00.

Ved bestillingen vælger man selv det afhentningstidspunkt, der passer bedst. Bookingkvitteringen skal medbringes, når picnicnettet afhentes.

Picnicnettet skal bestilles på forhånd og kan bookes her.

Få billetter tilbage til Verdensballetten

Verdensballetten begynder kl. 18.00 foran det ikoniske kirketårn ved Den Tilsandede Kirke. Her kan publikum opleve balletdansere fra internationale kompagnier sammen med operasangere og klassiske musikere i de helt særlige skagenske omgivelser.

Der er stadig få ledige billetter tilbage til søndagens forestilling. Billetter og yderligere information findes her: https://verdensballetten.dk/skagen/

Med picnic, mulighed for champagne og ballet under åben himmel er der lagt op til en stemningsfuld søndag aften ved Den Tilsandede Kirke.