• Forside
  • Nyheder
  • Nana’s is- og kaffebar åbner ny butik midt på gågaden i Skagen: Croffles, istapas og kvalitetskaffe i særklasse
11 april, 2025 Nyheder

Nana’s is- og kaffebar åbner ny butik midt på gågaden i Skagen: Croffles, istapas og kvalitetskaffe i særklasse

Fredag er en ganske særlig dag i Skagen – her åbner nemlig endnu en filial af det populære is- og kaffested Nana’s, som nu rykker ind midt på gågaden, lige ved Kulturhus Kappelborg og pladsen ved vandkunsten.

Bag disken står som altid Nana Starbæk selv, sammen med hendes team.

Med det nye sted udvides både sortiment og siddepladser – uden at gå på kompromis med den kvalitet, der har gjort det oprindelige ishus til en favorit blandt mange, siden åbningen i 2022.

Den nye butik bliver et supplement til den eksisterende butik på Sankt Laurentii Vej 15 i Østerby, som åbner for sæsonen i næste uge – og som fortsat byder på de velkendte smagsoplevelser med Kastbergs is og baristakaffe.

Nyheder: croffles og istapas – en ny is-æra i Skagen

Med åbningen midt i byen kommer der også spændende nyheder på menuen.

Først og fremmest introducerer Nana croffles til Skagen – en smørbagt croissant, der tilberedes som en vaffel og får en uimodståelig sprød overflade.

Crofflen serveres med lækker topping og med mulighed for tilvalg af is – og bliver uden tvivl en af sæsonens store hits.

En anden nyhed er samarbejdet med Mammis – et Aarhus-baseret familieforetagende, der laver håndlavet gelato på mælk frem for fløde, hvilket giver en lettere is, uden at gå på kompromis med smag og cremethed.

I butikken kan man nu købe istapas, isdesserter og smukke håndlavede ispinde – lige til at tage med hjem eller nyde i solen foran butikken.

Morgenmad under åben himmel – snart en realitet

Når sommeren for alvor tager fat, vil Nana’s også lancere et morgenmadskoncept, der kan nydes ved de ca. 55 udendørs siddepladser foran den nye butik.

Her er planen at tilbyde alt fra friskbagte boller med ost og smørbagte croissanter til blødkogte æg, yoghurt med müsli og en morgenmads-panini.

Konceptet er stadig under udvikling, men ambitionen er klar: morgenmad med kvalitet, enkelthed og hygge – præcis som Nana’s er kendt for.

Kaffe med omhu – friskristet og håndbrygget

Kaffen er som altid i særklasse hos Nana’s – takket være et tæt samarbejde med mikroristeriet Kaffeværkstedet fra Bjæverskov.

Kaffen brygges på en italiensk espressomaskine af mærket Brugnetti, og der leveres friskristede bønner minimum én gang om måneden, hvilket sikrer, at hver eneste kop – fra espresso og cappuccino til iskaffe og affogato – lever op til Nana’s kompromisløse kvalitetskrav.

Velkendt stemning og høj kvalitet – i nye rammer

Det nye ishus midt i byen bærer samme DNA som det oprindelige: højt til loftet, smil bag disken, og fokus på både gæstfrihed, nærvær og kvalitet.

Hos Nana’s er det ikke kun isen og kaffen, der gør forskellen – det er oplevelsen og atmosfæren.

Et sted, hvor voksne såvel som børn føler sig velkomne og mødes med et smil og en oprigtig interesse.

Uanset om man er til klassisk scoop-is, softice, milkshakes, croffles eller kaffe i solen – så er Nana’s nye is- og kaffebar midt i Skagen uden tvivl et besøg værd.

Nana opfordrer alle interesserede til at følge med på Facebook og Instagram, hvor man altid kan holde sig opdateret på hvad der sker i de to is- og kaffebarer.

Velkommen hos Nana’s – nu også midt på gågaden i Skagen.