• Forside
  • Nyheder
  • Vejen til mere indflydelse for Skagen i Frederikshavn Kommune? – Bliv medlem af et parti!
08 februar, 2025 Nyheder

Vejen til mere indflydelse for Skagen i Frederikshavn Kommune? – Bliv medlem af et parti!

Dét var det umisforståelige budskab fra borgermødet om styrkelse af lokalpolitik i Skagen, som Skagen Byting stod for torsdag aften i Skagen Kultur- og Fritidscenter.

Budskabet kom fra samtlige deltagere i panelet, alle politikere nye såvel som erfarne:

  • Kurt Kirkedal, tidligere borgmester i Skagen og medlem af byrådet i Frederikshavn Kommune for Socialdemokraterne
  • Susanne Venø, medlem af Frederikshavn Kommunes byråd for Socialdemokraterne
  • Mathias Rump Hansen, nyopstillet for Dansk Folkeparti) og Niels Bünemann, også nyopstillet, fra Venstre.

Debatten gik højt, ordene var stærke fra de fire paneldeltagere.

Lokaldemokratiet, som var essensen af mødet i Kultur- og Fritidscentret, var i fare, lød det fra flere deltagere. Interessen og den aktive involvering i politik må styrkes. Interessen for politik hos den almindelige skawbo er meget lav og faldende.

De emner, som udover det skrøbelige lokaldemokrati, som kom på banen var ikke overraskende den 1,7 milliarder kroner store gæld i Frederikshavn Havn, som løseligt betyder, at alle borgere i Frederikshavn Kommune skylder 30.000 kroner.

Kritik var der også til Destination Nord. Deltagerne følte, at Destination Nord mangler fokus på det bedste brand i Nordjylland, nemlig Skagen.

For Ole Bjerg Lauritzen er det afgørende vigtigt, at der kommer flere kandidater fra Skagen til kommunalvalget den 18. november. Styrkelse af det politiske engagement i Skagen har derfor førsteprioritet for Skagen Byting

”I 2021 kom der syv kandidater ind i Byrådet fra Skagen, men desværre var der to som trak sig i løbet af valgperioden, hvorfor disse pladser så gik til en kandidat fra partiet, som var opstillet i Frederikshavn
Til valget i 2021 var stemmeprocenter i Skagen af de stemmeberettigede på 64% og hele kommunen var på 70%, hvorfor det er målet at som minimum at komme op på 70%, som stemmer i Skagen
Dette en den demokratiske måde for Skagen at blive hørt i Frederikshavn Byråd.”

– Sådan lød det fra Ole Bjerg Lauritzen.

Bytinget planlægger at afholde to valgmøder i efteråret for kandidater som opstiller fra Skagen.

Bliv medlem af en af de lokale partiforeninger:

Socialdemokratiet:

Foreningsformand: Peder Kristiansen

Tlf: 51 59 81 04

Mail: peder@sucska.dk

Hjemmeside: klik her

Venstre

Foreningsformand: Erik F. Andersen

Tlf: 23 96 64 72

Mail: eandersen9@gmail.com

Hjemmeside: klik her

Dansk Folkeparti

Foreningsformand Anja Thomsen

Tlf: 23 28 01 43

Mail: anja.thomsen46@gmail.com

Hjemmeside: Klik her

Socialistisk Folkeparti

Foreningsformand: Søren Visti Jensen

Tlf: 24 23 45 06

Mail: vistijensen@outlook.dk

Hjemmeside: klik her

Det Konservative Folkeparti

Foreningsformand: Tomo Kijanovic

Tlf: 21 49 18 43

Mail: tomo.fisk@gmail.com

Hjemmeside: klik her

Danmarksdemokraterme Frederikshavn

Foreningsformand: Susanne Marianne Møller

Tlf: 28 49 06 47

Mail: sus.mari.moeller@gmail.com

Hjemmeside: klik her

Enhedslisten

Foreningsformand: John Søndergaard

Tlf:  61 63 55 22

Mail: johnsondergaard@godmail.dk

Hjemmeside: klik her

Liberal Alliance Vendsyssel

Foreningsformand: Kresten Rubæk Larsen

Mail: Kresten.s.larsen@la-njl.dk

Hjemmeside: klik her

Moderaterne

Foreningsformand: Morten Arvidsson

Mail: frederikshavn@moderaterne.dk

Hjemmeside: klik her