• Forside
  • Nyheder
  • Store Bamsedag samlede igen Skagen om Jonnas hjertesag
08 maj, 2026 Nyheder

Store Bamsedag samlede igen Skagen om Jonnas hjertesag

Fotograf: Kasper Hesselholt for Skagen Nyt

For tredje år i træk dannede Kulturhus Kappelborg rammen om den udsolgte velgørenhedsmiddag, hvor alt var doneret til fordel for kræftramte børn og unge og deres familier

Sidste fredag, den 1. maj – på Store Bededag – blev Kulturhus Kappelborg endnu en gang fyldt med varme, fællesskab, musik, store donationer og en helt særlig vilje til at gøre en forskel.

For tredje år i træk stod Jonna Thygesen, som mange kender fra Iscaféen Skagen og Skagen Bamsemuseum, bag velgørenhedsmiddagen Store Bamsedag. Arrangementet var totalt udsolgt, og de godt 100 gæster blev både underholdt og godt bespist fra start til slut.

Store Bamsedag afholdes altid på Store Bededag, og aftenen har på få år udviklet sig til en ganske særlig tradition i Skagen. Formålet er at samle ind til Jonnas hjertesag: kræftramte børn og unge samt deres familier på Familiehuset ved Aarhus Universitetshospital i Skejby.

Skønsang og Skagensmalernes punch

Aftenen begyndte kl. 18.00 i foyeren på Kappelborg, hvor det lokale pigekor bød gæsterne velkommen med skønsang.

Til sangen blev der serveret en ganske særlig punch, lavet efter en gammel opskrift fra Skagensmalernes tid. Det var Kresten Skeel Langvold fra Skagens Museum, der havde fundet opskriften frem fra gemmerne, og som i dagens anledning stod for at skænke den historiske punch til gæsterne.

Efter de indledende bemærkninger blev gæsterne budt ind i salen, hvor fint dækkede borde ventede. Ved hver plads lå blandt andet gaver i form af glaskunst fra Niels Glaspuster i Skagen samt et program for aftenen, hvor gæsterne kunne danne sig et overblik over både underholdning, auktion og de mange sponsorer, som havde gjort arrangementet muligt.

Alt var doneret

Noget af det helt særlige ved Store Bamsedag er, at alt omkring arrangementet er doneret.

Blomsterne på bordene, maden på tallerkenerne, vinen i glassene, musikken på scenen, gaverne og goodiebags til gæsterne og de mange fine emner til auktionen senere på aftenen var alt sammen givet til formålet.

Det betyder, at entréindtægter og indtægterne fra aftenens auktion går ubeskåret til den gode sag. Hertil kommer donationer som eksempelvis Ladies Circle Skagen som har samlet 35.725 kr. ind som blev doneret på aftenen – Læs mere om denne flotte donation lige her.

Den samlede indsamling fra aftenen går, naturligvis, til Jonnas hjertesag – til arbejdet for kræftramte børn og unge og deres familier på Familiehuset i Skejby.

Familiehuset er et sted, hvor familier med et alvorligt sygt barn kan bo tæt på hospitalet og samtidig få rammer, der minder mest muligt om et almindeligt hverdagsliv midt i en meget svær tid.

Madoplevelser fra lokale og kendte kræfter

Gæsterne blev forkælet med en middag, hvor flere stærke kræfter havde bidraget.

Forretten bestod af røget laks fra Skagen Salmon, serveret af Menys fiskeafdeling.

Hovedretten var coq au Riesling, som den legendariske gourmetkok Michel Michaud stod bag i samarbejde med Ruths Hotel og køkkenchef Jack Cramer.

Desserten bestod af cannelés og minitærte fra Helsted Bageren samt is fra Premier Is.

Dermed blev aftenen også et tydeligt eksempel på, hvordan lokale og eksterne kræfter kan gå sammen, når formålet er stort nok.

Musik og stemning fra start til slut

Underholdningen var ligeledes doneret til aftenen.

Klitkoret fra Skagen var blandt de optrædende og optrådte så snart gæsterne havde sat sig til bords.

Efter et par indledende sange ventede der Jonna og de mange gæster en ganske særlig overraskelse lige i Jonnas ånd. Her kom pigekoret nemlig ind i salen og delte 28 søde små bamser ud til tilfældigt udvalgte gæster – hvorefter de på smukkeste vis akkompagnerede Klitkoret i en smuk og rørende version af Alberte Windings “månebarn”.

Senere på aftenen gik den lokale troubadour Mads Toghøj på scenen med et par sange, ligesom sopran Ditte Højgaard Andersen optrådte sammen med Jens-Christian Wandt, der også fungerede som aftenens konferencier.

Musikken, sangene og de mange personlige indslag var med til at give aftenen den særlige Store Bamsedag-stemning, hvor alvoren bag formålet gik hånd i hånd med glæde, nærvær og fællesskab.

Auktion med store bud

Et af aftenens store højdepunkter var auktionen, hvor kunstnere, virksomheder og private havde doneret en lang række værker og oplevelser.

Auktionen blev ledet af Alexa Bruun Rasmussen, og der blev både budt, grinet og holdt vejret, når hammeren nærmede sig bordet.

Blandt de mest markante auktionsnumre var en bronzefigur skabt af Leif Sylvester Petersen. Da buddene nåede højt op, overtog kunstneren selv et øjeblik hammeren på scenen – og figuren endte med at blive solgt for 100.000 kroner.

Også en helt særlig skindbamse skabt af Hanne Harnov og sponsoreret af Gerda-Louis Hansens Fond kom under hammeren og blev solgt for 50.000 kroner.

Selve auktionen indbragte 441.500 kroner, og dertil kom store donationer fra blandt andre FF Skagen og den føromtalte donation fra Ladies Circle Skagen.

Det endelige samlede resultat af aftenen er endnu ikke opgjort – men forventningen er at man runder 1 million kr. indsamlet.

En aften med Jonna som samlingspunkt

Midt i det hele stod Jonna Thygesen endnu en gang som samlingspunkt for en aften, hvor Skagen viste sig fra sin mest gavmilde side.

Jonna har i mange år arbejdet for at støtte kræftramte børn og unge og deres familier, og både Skagen Bamsemuseum og Iscaféen Skagen drives med det formål at skabe overskud til netop denne sag.

Store Bamsedag er på den måde mere end en middag. Det er en aften, hvor gæster, sponsorer, kunstnere, kokke, frivillige, musikere og lokale virksomheder sammen løfter et formål, som rækker langt ud over Skagen.

For tredje gang lykkedes det at skabe en udsolgt aften, hvor gæsterne gik hjem med både gode oplevelser, fyldte maver og en stærk fornemmelse af at have været en del af noget større – noget der i den grad betyder noget for andre og gør en helt håndgribelig forskel for nogle af dem der har allermest brug for det.

Fotograf: Kasper Hesselholt for Skagen Nyt