• Forside
  • Nyheder
  • Status: Stormen Dave begynder at slippe sit tag i Skagen
05 april, 2026 Nyheder

Status: Stormen Dave begynder at slippe sit tag i Skagen

Fotograf: Vibeke McNeal

Skagen og resten af Nordjylland kan se frem til en blæsende afslutning på påskedag.

Nordjyllands Politi oplyser her til morgen, at vinden allerede så småt er taget til i det nordjyske, og at stormen Dave snart går i land på vestkysten med kraftig vind og vindstød af orkanstyrke.

Her i Skagen står vi til at blive værst ramt af stormen med vindstød på omkring 36 m/s i tidsrummet fra kl. 15.00 – 21.00 i dag.

For skawboerne betyder det, at der er god grund til at bruge starten af påskedag på at sikre løse genstande omkring huset.

Politiet opfordrer blandt andet til, at man får styr på trampoliner, havemøbler og andre ting, der kan blive taget af vinden og ende de forkerte steder.

Samtidig lyder der en klar opfordring til bilister om at være ekstra opmærksomme i trafikken.

De kraftige vindstød kan ifølge politiet give uventede køreudsving, og derfor bør man sænke hastigheden og køre efter forholdene, hvis man skal ud på vejene.

Varslet kommer på en dag, hvor mange både lokale og påskegæster bevæger sig rundt i byen og området, og derfor er budskabet fra politiet enkelt: tag vinden alvorligt og vær forberedt på en barsk påskedag.

Opdatering kl. 14.20:

Stormen over Nordjylland har søndag eftermiddag taget yderligere til, og meldingerne fra politiet er nu blevet skærpet markant.

Nordjyllands Politi oplyste først kl. 13.39, at man oplevede rigtig mange henvendelser om væltede træer samt løsthængende tagplader og tagsten.

På det tidspunkt lød opfordringen, at borgerne skulle holde sig inden døre og kun bevæge sig ud, hvis det var absolut nødvendigt.

Kort efter – kl. 14.08 – kom næste melding fra politiet, og her blev budskabet endnu tydeligere: Politiet fraråder nu al unødig udkørsel i hele Nordjylland.

Ifølge Nordjyllands Politi får de nu så mange anmeldelser om vejrrelaterede hændelser, at man nu direkte opfordrer borgerne til at blive indenfor. Samtidig oplyses det, at stormen lige nu topper, og at der opleves meget kraftige vindstød af orkanstyrke.

For skawboerne og de mange påskegæster i Skagen er meldingen derfor klar: Bliv inde, undgå unødige ture ud, og vær ekstra opmærksom på risikoen for flyvende genstande, løse tagdele og væltede træer.

Situationen udvikler sig altså fortsat, og søndagen byder lige nu på meget voldsomme vejrforhold i hele landsdelen.

Stormen aftager først i løbet af aftenen og vi skal ud på de sene aftentimer før den løjer afgørende af.

Opdatering kl. 14.42:

Skagen Havn: Vi har netop fået et tip om at et skib skulle have revet sig løs og nu kun hænger fast i en trosse og samtidig blokerer indsejlingen til inderhavnen.

Gågaden: tagsten har nu revet sig løs hele fire steder i gågadeområdet – bliv derfor væk fra gågadeområdet!

Viadukten: Murværket ind til kirkegården ved Viadukten skulle være væltet

Buttervej: bommerne vipper op og ned uanfægtet om der kommer tog eller ej – lokoførerne skulle ifølge vores oplysninger være orienteret og kører over Buttervej i lav fart og med hornet i bund – Men for din sikkerheds skyld anbefales det at køre udenom jernbaneoverskæringen på Buttervej.

Samtidig kan vi oplyse at Nordjyske Jernbaner kører ustabilt pt.

Næste afgang fra Skagen mod Frederikshavn, Aalborg og Hobro kl. 15.32 er aflyst og øvrige afgange står som forsinket grundet stormen.

Hovedvejen: træ væltet over det ene spor nord for Ålbæk.

Meddelelse fra Nordjyllands Politi kl. 15.33:

Lige nu er der store udfordringer med at følge med alle de henvendelser vi får vedr. vejrrelateret hændelser. Det gælder både på 112 og 114.

Vi anmoder derfor om, at man overvejer kraftigt om det er en hændelse som er akut (personredning, tilskadekomst eller påvirker store hovedfærdselsårer) inden man ringer.

Lette og høje køretøjer SKAL forblive hjemme/på p-pladsen, da vi har flere mindre uheld med væltede campingvogne mv.

Vi opfordre fortsat at man bliver inden døre og vi fraråder al unødig udkørsel.

Opdatering kl. 16.15:

Nordjyske Jernbaner har pt. aflyst togene mellem Skagen og Hobro de kommende timer – næste togafgang fra Skagen bliver tidligst kl. 19.47.

Opdatering kl. 16.56:

Skagen Kirke: Køreplader fra byggepladsen ved Skagen Kirke flyver rundt og truer med at ramme de parkerede biler i området

Hedevej: En stor gren fra et kæmpe træ i starten af Hedevej er knækket og hænger i en “tynd tråd” pas derfor åå hvis du kører – og især går eller cykler forbi.

FF Skagen / Scandic Pelagic: her er to containere blæst ned fra stakken der står på Fabriksvej skråt overfor hovedkontoret – Mindst en container er væltet ned i taget på den tilstødende bygning, mens en container også lader til at have bøjet en gadelygte som var det blød lakrids, som hænger i lav højde udover vejen – vær ekstra varsom i dette område!

Opdatering kl. 18.39:

Nordjyllands Politi gentager den tidligere udsendte advarsel mod al unødig udkørsel og færden i øvrigt, idet der i hele politikredsens dækningsområde blæser tagsten og tagplader ned fra højere bygninger, ligesom flere igangværende tagrenoveringer er blæst ned fra tagene til fare for kørende og gående trafikanter.

Mørket sænker sig over landet indenfor kortere tid, hvorfor vi også advarer om mange væltede vejtræer m.v. Kør derfor, såfremt man vælger at køre ud i trafikken, yderst forsigtigt.

Flere træer er væltet ved Skagen

Begge de sydgående spor og en del af det nordgående spor, lige nord for rundkørslen ved Hulsig er spærret af et stort grantræ.

På kandestedvej er et træ ligeledes væltet ned over vejbanen.

Cykelstien syd for Tranevej er totalt spærret.

Nordjyske Jernbaner har aflyst afgangen fra Skagen kl. 19.47, men håber på at kunne køre igen kl. 20.47.

Taget er fløjet af en carport på Sovkrogsvej.

Opdatering kl. 23.15:

Nu er vinden for alvor begyndt at løje af og vindstødende ligger nu “kun” på op til 30 m/s frem for 36-37 m/s tidligere.

Vi har fået meldinger om at Havnevagtvej på Skagen Havn er lukket som følge af at stormen har revet stabler af store kasser/baljer ned på vejbanen.

Ved Skagen Gigt- og Rygcenter er et træ faldet ned oven på en bil.

Det løsrevne skib:
ASGRIMUR HALLDORSSON, vi skrev om tidligere på dagen ligger stadig ude i midten af havnebassinet og spærer for indsejlingen til inderhavnen.

Sidst men ikke mindst er der rapporteret adskillige tagskader på nye såvel som ældre bygninger – herunder bilsyn-bygningen i industrikvarteret, hvor også Skagen Festival har lokaler.

Lige ved siden af, på Niels Bohrs vej har vi netop fået et tip om at den ældre bygning der lå mellem Buttervej og Skagen Antennelaug er faldet sammen i stormen.

Politiet har aflyst rådet om al unødig udkørsel, men henstiller stadig til stor forsigtighed!

Pas fortsat på jer selv og hinanden hvis i våger jer ud i natten.