• Forside
  • Det sker
  • Smag på Skagen samler igen byen omkring et godt måltid
06 august, 2026 Det sker

Smag på Skagen samler igen byen omkring et godt måltid

Fredag den 28. august inviterer fællesspisningskonceptet Smag på Skagen til middag hos Restaurant K, hvor både skawboere, deltids-skawboere, tilflyttere og andre med tilknytning til byen kan mødes over bresaola, ovnbagt kuller og gode samtaler

God mad kan meget mere end at stille sulten. Den kan også samle mennesker, skabe nye bekendtskaber og få samtalerne til at flyde på tværs af alder, baggrund og relationer.

Det er netop tanken bag Smag på Skagen, som fredag den 28. august kl. 18.30 inviterer til endnu en fællesspisning – denne gang hos Restaurant K.

Her er alle velkomne, uanset om man kommer alene, sammen med en ven, som par eller som del af en større gruppe.

Smag på Skagen henvender sig til både skawboere, deltids-skawboere, tilflyttere og andre, der føler en tilknytning til byen og har lyst til en hyggelig aften med god mad og nye bekendtskaber.

Bresaola indleder aftenen

Restaurant K har sammensat en menu, der tager gæsterne gennem både land og hav.

Som forret serveres bresaola – lufttørret oksekød – med trøffelmayo, parmesan, oliven og salat.

Herefter følger ovnbagt kullerfilet med blomkål, blomkålspuré, små kartofler, hvidvinssauce og saltmandler.

Kombinationen af den milde fisk, den cremede sauce og blomkålens forskellige tilberedninger danner rammen om aftenens hovedservering.

Mulighed for at vælge kød

Gæster, der foretrækker en hovedret med kød, kan mod et tillæg på 50 kroner vælge amerikansk cuvette.

Cuvetten serveres med garniture, små kartofler, gulerodspuré og en kraftig kalveglace.

Valget bedes foretaget i forbindelse med tilmeldingen.

Ost eller chokoladekage som afslutning

Aftenen kan rundes af med en ekstra servering.

For 95 kroner pr. person kan der tilkøbes enten et ostebræt eller chokoladekage med vaniljeis og bær – eller begge dele, hvis man ikke kan vælge.

Dermed kan deltagerne selv vælge, om måltidet skal afsluttes med noget salt eller sødt.

Fællesskabet er en vigtig del af menuen

Selv om maden naturligvis spiller en central rolle, er Smag på Skagen mere end en traditionel aften ude på en restaurant.

Konceptet er skabt for at bringe mennesker sammen omkring bordet og gøre det nemt at møde andre med en fælles interesse for Skagen.

Man behøver derfor ikke at kende nogen på forhånd for at deltage. Tværtimod er det helt naturligt at komme alene og lade langbordfællesskabet være begyndelsen på nye samtaler og måske nye bekendtskaber.

Der er ingen faste pladser eller lukkede selskaber. Tanken er, at man møder op med åbent sind, nyder maden og tager del i den særlige stemning, der opstår, når mennesker samles omkring et veldækket bord.

Tilmelding

Smag på Skagen hos Restaurant K finder sted fredag den 28. august kl. 18.30.

Den 2-retters menu med bresaola til forret og ovnbagt kuller til hovedret koster 300 kroner pr. person.

Ønsker man amerikansk cuvette i stedet for kuller, tillægges 50 kroner. Der kan desuden tilkøbes ostebræt eller chokoladekage med vaniljeis og bær for 95 kroner pr. person.

Ved tilmeldingen lægges prisen for grundmenuen og eventuelle tilvalg sammen, hvorefter det samlede beløb indbetales til arrangementets MobilePay-box. Husk at skrive navn samt eventuelle tilvalg i kommentarfeltet.

Der er et begrænset antal pladser, og interesserede opfordres derfor til at sikre sig en plads i god tid.

Med Restaurant K som vært, en stemningsfuld menu og fællesskabet i centrum er der lagt op til endnu en hyggelig aften med Smag på Skagen.