En rundvisning på Klitgaarden Refugium er ikke mange forundt.
Det hører til sjældenhederne at disse ture arrangeres og når de gør er der kun plads til 10 personer ad gangen.
Nu bliver offentligheden så igen inviteret indenfor for en stund, til et kig ind bag den gamle kongevillas facade.
Det er Klitgaarden Refugium og Toppen af Danmark som i et samarbejde er klar med denne nye omgang rundvisninger henover sommeren
Fire gange i løbet af sommeren og det spæde efterår åbner refugiet således atter dørene til en rundvisning i de tidligere kongelige gemakker:
De forrige gange der er udbudt billetter til rundvisninger var billetterne væk på kun få minutter – Det er således med at være hurtig på aftrækkeren hvis du ønsker plads på en af sommerens rundvisninger.
Normalt er Klitgaarden Refugium udelukkende forbeholdt forskere og kunstnere, der søger arbejdsro og fordybelse. Men nu får alle andre også mulighed for at opleve ”kongevillaen”, som mange kalder den smukke, gule bygning ved Damstederne i Skagen.
Helle Stenbakken kommer selv til at tage imod gæsterne og vise dem rundt i huset. Det er indrettet autentisk med møbler fra Kong Christian den X’s tid, hvor Klitgaarden var kongelig sommerresidens. Rundvisningen foregår i alle fællesområder, og hvis der er ledige værelser, bliver det også muligt at se rammerne, som refugiets gæster arbejder i. Rundvisningen slutter med et lille glas på terrassen eller i opholdsstuen, alt efter vejret.
Hver af de fire rundvisninger får et stærkt begrænset antal pladser. Der er nemlig sat et max antal deltagere på 10 personer.
Rundvisningerne er arrangeret i samarbejde med Toppen af Danmark, som blandt andet står for alt billetsalg via deres bookingportal.
Billetter til sommerens rundvisninger kan købes allerede nu på: www.toppenafdanmark.dk