Mandag eftermiddag stod i fællesskabets og fodboldens tegn, da Buddy Holly endnu en gang samlede byens restaurationer til den traditionsrige Restaurationscup på Skolemarken ved Kulturhus Kappelborg.
Turneringen bød på god energi, venskabelig konkurrence og et velfortjent pusterum for de mange medarbejdere, der snart går en travl højsæson i møde.
Flere af Skagens velkendte restaurationer stillede med hold og godt humør – heriblandt Jakobs Café & Bar, Skagen Fiskerestaurant, Pakhuset, Havnekroen, Café Knuths, Tørst Cocktailbar, Buddy Holly selv samt Ruths Hotel, der imponerede ved at stille op med hele to hold.
Dagen igennem blev der spillet kampe med masser af grin, gejst og sportsånd. På trods af det uformelle format var der ingen tvivl om, at alle deltagere gik benhårdt efter at vinde årets pokal – og til sidst var det Ruths Hotels hold 1, der trak det længste strå og kunne kalde sig Restaurationsmester 2025, efter en velspillet finalesejr over Tørst Cocktailbar.
Efter en aktiv eftermiddag rykkede deltagerne videre til Buddy Holly, hvor der blev serveret mad og skålet på tværs af hold og restauranter.
Her blev det sejrende hold for alvor hyldet, hyldet ved den officielle præmieoverrækkelse.
Aftenen bød på alt det, som Restaurationscuppen handler om: fællesskab, kollegialt samvær og en velfortjent pause fra en branche, der ellers byder på højt tempo og lange dage hen over sommeren.
Med endnu en vellykket udgave af Restaurationscuppen er traditionen i allerbedste behold – og både spillere og tilskuere kunne tage hjem med smil på læben og fornyet energi til det, der venter.