• Forside
  • Nyheder
  • Politiet gennemførte stor øvelse på Skagen Havn torsdag eftermiddag
07 marts, 2025 Nyheder

Politiet gennemførte stor øvelse på Skagen Havn torsdag eftermiddag

Torsdag den 7. marts 2024 var Skagen Havn centrum for en omfattende politiøvelse. Øvelsen involverede adskillige politifolk fra aktionsstyrken samt en helikopter, og fandt ifølge vores oplysninger sted i området omkring Skipperskolen (Martec Skagen).

En realistisk træning i havnemiljøet

Politiet havde på forhånd varslet, at der ville være en øvelse på havnen, men uden at afsløre præcist hvor og hvordan den ville forløbe. Borgere i området kunne derfor opleve en markant tilstedeværelse af politifolk, ligesom lyden af en helikopter og mulige simulerede skud kunne høres i løbet af dagen.

Øvelsens formål var at træne politiets beredskab i komplekse situationer, hvor samarbejde mellem forskellige enheder spiller en afgørende rolle. Aktionsstyrkens involvering tyder på, at scenariet har omhandlet en særlig taktisk indsats, hvor politiet har øvet sig i at håndtere en kritisk hændelse i et maritimt miljø.

Ingen indvirkning på havnens drift

Trods den omfattende aktivitet på havnen meldes der ikke om forstyrrelser i den daglige drift. Øvelsen var planlagt på en måde, der sikrede, at skibstrafik og erhverv på havnen kunne fortsætte som normalt.

Politiet har endnu ikke meldt yderligere detaljer ud om øvelsens specifikke indhold, men understreger, at den var en del af den løbende træning for at sikre en effektiv indsats i mulige fremtidige situationer.

Øget tryghed gennem beredskabstræning

Politiets øvelser er en vigtig del af beredskabet og skal sikre, at de kan handle hurtigt og effektivt i skarpe situationer. Øvelser som denne bidrager til en øget tryghed for borgere og erhvervsdrivende i Skagen, da politiet løbende tester og forbedrer deres operationelle evner i realistiske omgivelser.

Fotograf: Kristoffer Vangsted