• Forside
  • Nyheder
  • Påsken er skudt i gang på Skagens Museum: udstillinger, kunstnerhjem og aktiviteter for børn og voksne
01 april, 2026 Nyheder

Påsken er skudt i gang på Skagens Museum: udstillinger, kunstnerhjem og aktiviteter for børn og voksne

Skagens Museum

Fra i dag, onsdag den 1. april, og de kommende dage frem byder Skagens Museum på en lang række oplevelser for både lokale, påskegæster, børn og voksne.

Museet melder selv, at foråret har indfundet sig, påsken står for døren, og at der er fyldt godt op med oplevelser i både hovedmuseet og de to kunstnerhjem. Det gælder både store udstillinger, særlige omvisninger, aktiviteter for børnefamilier og genåbningen af Anchers Hus og Drachmanns Hus.

Sidste chance for den roste Viggo Johansen-udstilling

En af de helt store påskeoplevelser bliver den anmelderroste udstilling Hos mig – skagensmaleren Viggo Johansen, som kan opleves på Skagens Museum frem til den 6. april 2026.

Museet fremhæver selv, at udstillingen har fået mange stjerner, og at det snart er sidste chance for at opleve den. Udstillingen samler en lang række værker af Viggo Johansen, der i sin egen tid var en markant kunstner, men som i dag er mindre kendt for mange. Ifølge museet har han dog stadig meget at sige os i dag – blandt andet gennem sine skildringer af kvinders usynlige arbejde, badende børn, lampeoplyste stuer, venner, dyr og landskaber.

Der bliver også mulighed for at komme tættere på udstillingen gennem omvisninger og arrangementet Kunst og vin, hvor fortællingerne om Viggo Johansen kombineres med et glas vin.

Ny samlingsudstilling står nu helt færdig

Skagens Museum fortæller samtidig, at museets nye samlingsudstilling Romantiserede rebeller nu endelig står helt færdig efter at have været under opbygning i et år.

Her kan publikum opleve skagensmalernes mesterværker og mindre kendte værker i en ny ophængning, der ifølge museet folder historien om kunstnerfællesskabet ud på ny. Udstillingen sætter blandt andet fokus på, at skagensmalerne i deres egen tid faktisk var både eksperimenterende og banebrydende, og at de arbejdede med motiver og teknikker, som dengang blev opfattet som ganske nye.

Museet anbefaler desuden, at man overvejer en omvisning, hvis man vil have endnu mere ud af besøget.

Anchers Hus og Drachmanns Hus åbner igen

En anden vigtig nyhed her fra i dag og frem er, at Anchers Hus og Drachmanns Hus igen åbner efter at have været lukket hele vinteren.

I Anchers Hus får gæsterne mulighed for at opleve det røde hus, hvor Anna og Michael Ancher boede sammen med deres datter Helga. Museet beskriver hjemmet som en vaskeægte skattekiste, hvor man blandt andet kan se familiens egne kunstværker, malede døre, blondegardiner, keramik, lamper, tæpper og kunstneriske detaljer overalt. Det er også muligt at tage med på en gåtur I Anchers fodspor og høre mere om familiens liv i byen.

Drachmanns Hus beskrives som en fredelig oase på kanten af Skagens bymidte, hvor man kan opleve maleren, digteren og bohemen Holger Drachmanns hjem, kunstsamling og have. Også her er der mulighed for at få mere med gennem en tur I Drachmanns fodspor.

Påskeaktiviteter for børn og deres voksne

Skagens Museum har også tænkt på børnefamilierne i påsken.

Børn og deres voksne kan blandt andet prøve Kunstkassen, som er en malerkasse fyldt med materialer og aktiviteter, der sætter både krop, hoved og sanser i gang under besøget på museet. Den kan bruges på egen hånd undervejs og er gratis – man skal blot spørge efter den ved ankomst.

Derudover arrangeres påskeæggejagt i Anchers Have, hvor man kan gå på jagt efter påskeæg og slutte af med at puste æg hos Saxild, som i dagens anledning har lavet en særlig påskekage til både børn og voksne.

Der bliver også tilbudt omvisning for børn og deres voksne, hvor man leger sig gennem udstillingen sammen, og hvor ingen spørgsmål ifølge museet er for store eller små.

Kort sagt er der altså masser at komme efter på Skagens Museum fra i dag og dagene frem – hvad enten man er til store kunstoplevelser, historiske kunstnerhjem, børneaktiviteter eller bare en god museumsdag i påskeferien.

Læs mere og køb billetter til jeres museumstur lige her