17 maj, 2022 Erhverv

Ny direktør i front for Brøndums Hotel

Den nye direktør for Brøndums Hotel er nu fundet.

Det bliver Emil Hauge som overtager roret fra Thomas Luca Andreasen som for en måned siden valgte at sige op og med egne ord søge “andre og større udfordringer”.

Thomas Luca Andreasen har stået i spidsen for Brøndums Hotel i 7 år. Han takker i den forbindelse for 7 både spændende og krævende år sammen med den passionerede og dedikerede medarbejderstab som danner grobunden for byens historiske hotel.

Allerede onsdag d. 1. Juni hedder direktøren altså således Emil Hauge.

Emil Hauge

Emil Hauge kommer med solid erfaring fra hotelbranchen. Han har en Professionsbachelor i International Hospitality Management samt mere end 10 års erfaring, senest som Hotel Manager hos Zleep Hotel Aalborg.

Emil har altid holdt utroligt meget af Skagen, så da muligheden for stillingen som Direktør for Brøndums Hotel og dermed en tilbagevenden til Skagen bød sig, slog han til.

Det betyder dog på ingen måde at det var nogen nem beslutning, men selv tror Emil på at det er den rette beslutning.

Emil om jobskiftet

“Efter mange overvejelser har jeg sagt ja til til nye udfordringer i Skagen og tiltræder som Direktør for Brøndums Hotel fra 1. juni 2022.

Jeg glæder mig til at være en del af dette historiske hotel, der i den grad er en central del af Danmarks og Skagens lange historie indenfor turisme, gastronomi, kunst og kultur…

– Og, jeg glæder mig, mindst lige så meget, til at hilse på nye kollegaer, samarbejdspartnere og ikke mindst til en forrygende sæson på Danmarks bedste turistdestination, samt at vende tilbage til min hjemstavn”

Emil Hauge, kommende Direktør på Brøndums Hotel