• Forside
  • Nyheder
  • Nordisk Hundeudstilling indtager Skagen Strand Resort med mere end 1.300 hunde fra 12 lande
20 maj, 2026 Nyheder

Nordisk Hundeudstilling indtager Skagen Strand Resort med mere end 1.300 hunde fra 12 lande

Næste weekend bliver Skagen Strand Resort i Hulsig forvandlet til et sandt hundeparadis, når nordisk Hundeudstilling indtager resortet lørdag den 23. og søndag den 24. maj 2026 fra kl. 10.00 – 16.00

Her samles mere end 1.300 hunde og over 200 forskellige racer fra hele 12 lande til en stor nordisk hundeudstilling, hvor publikum kan opleve alt fra små charmetrolde og elegante selskabshunde til store, imponerende racer.

Arrangementet er åbent for alle, og der er gratis entré begge dage.

For lokale og gæster i området bliver weekenden en oplagt mulighed for at tage familien med til en anderledes og hyggelig oplevelse, hvor hundene er i centrum, men hvor der også bliver masser af aktiviteter, street food, boder og god stemning på pladsen.

En weekend med logrende haler og masser af oplevelser

Nordisk Hundeudstilling er en skønhedskonkurrence for hunde, hvor de deltagende hunde præsenteres i ringene og bedømmes ud fra de officielle racestandarder.

I løbet af weekenden konkurrerer hundene i 10 forskellige grupper, og publikum får dermed mulighed for at opleve et imponerende bredt udvalg af hunderacer på tæt hold. Nogle racer vil være velkendte for de fleste, mens andre er mere sjældne og måske ikke er nogle, man møder til daglig.

Hundene kommer blandt andet fra Danmark, Norge, Sverige, Finland, Tyskland, Holland og England, og udstillingen bliver dermed også et internationalt mødepunkt på toppen af Danmark.

Den store finale finder sted søndag kl. 15.00, hvor weekendens bedste hund kåres.

Ikke kun for hundefolk

Selvom udstillingen naturligvis samler mange hundeejere, opdrættere og udstillere, er arrangementet i høj grad også henvendt til publikum, der blot har lyst til en hyggelig oplevelse.

Man behøver ikke have forhåndsviden om hunde for at få noget ud af besøget. Tværtimod er weekenden en oplagt mulighed for at opleve de mange racer, mærke stemningen og blive klogere på, hvor forskellige hunde kan være i både udtryk, størrelse og temperament.

For familier, der går med overvejelser om at få hund, kan udstillingen også være en god anledning til at se mange forskellige racer samlet ét sted og få en bedre fornemmelse af, hvilken type hund der passer til familiens hverdag.

Der er samtidig lagt op til, at både to- og firbenede gæster er velkomne, så familiens egen hund kan også komme med på turen.

Street food, boder og aktiviteter for børn

Ud over hundene i udstillings ringene bliver der også meget andet at opleve på Skagen Strand Resort i løbet af weekenden.

På pladsen vil der være lækker street food, lokale specialiteter og hyggelige boder med blandt andet håndværk, loppefund og hundetilbehør. Det giver gæsterne mulighed for at gå på opdagelse, finde noget godt at spise og nyde stemningen på området.

For børnene bliver der også masser at tage sig til. Begge dage fra kl. 11.00 til 13.00 vil der være børneaktiviteter med blandt andet ansigtsmaling, ballonhunde og glimmertatoveringer.

Samtidig kan børnene bruge Skagen Strand Resorts populære legeplads med skibet Mary, hoppepuden og junglestien.

Dermed er der lagt op til en weekend, hvor man sagtens kan bruge flere timer på området – både med at se hunde, spise, lege og gå på opdagelse blandt boderne.

En stor begivenhed i Hulsig

Med mere end 1.300 hunde, over 200 racer og deltagere fra 12 lande bliver Nordisk Hundeudstilling en markant begivenhed i Hulsig og på toppen af Danmark.

Skagen Strand Resort glæder sig til at danne ramme om arrangementet og til at byde både lokale, gæster i området, hundeejere, familier og nysgerrige besøgende velkommen til en weekend med hundeglæde, oplevelser og masser af liv.

Arrangementet afholdes af Dansk Kennel Klub Kreds 7. med formand Vibeke Guldfelt Ellesøe i spidsen for arrangementet.