• Forside
  • Nyheder
  • Motorcykler, musik og madglæde midt i Skagen – MC-træffet hos Scavenius er i fuld gang
18 juli, 2025 Nyheder

Motorcykler, musik og madglæde midt i Skagen – MC-træffet hos Scavenius er i fuld gang

Der er højt humør, brummende motorer og masser af kolde øl på Vølund Nielsensvej 2 i Skagen, hvor årets MC-træf hos Scavenius er i fuld gang.

Og selvom du ikke selv kører motorcykel, er du stadig hjertelig velkommen – her handler det om fællesskab, musik og ægte sommerstemning for alle.

En weekend med fuldt program

Torsdag aften åbnede træffet med manér, da Nicki Jack gik på scenen og sparkede festen i gang med sin karakteristiske stemme og energiske optræden.

De næste dage byder på endnu flere musikalske højdepunkter:

Fredag:

Kl. 19: Ekstranummer – med masser af dansable hits og godt humør

Kl. 22: Dirty Guns – med rock, attitude og power

Lørdag:

Kl. 21: Small Amsterdam – et liveband med charme, rutine og energi

Der er lagt op til sene nætter med grin, dans og stærkt fællesskab.

Motorcykler, mad og musik – i skøn forening

Uanset om du er kommet for musikken, fællesskabet, motorcyklerne eller maden, så er du dækket ind.

Hver dag serveres solide favoritter som fritter, frankfurtere, hjemmelavede tarteletter, laksemadder, fiskefilet med rugbrød eller pommes – og til dagen derpå: tømmermændssuppe.

Dagens ret fredag: Øl-marineret, sprængt nakkefilet, langtidsstegt til perfektion og serveret med salat og flødekartofler.

Dagens ret lørdag: Marineret svinekam med salat og flødekartofler – perfekt til at tanke op inden aftenens fest.

DJ Lasse Sørensen sørger desuden for den helt rette stemning med sprøde tracks og sommerbeats.

Kolde drikke og godt selskab

Der er naturligvis sørget for kolde øl og billige drinks til fornuftige priser – og info-boden sælger både dagsarmbånd og ølkort, så du nemt kan være med.

Vejret viser sig fra sin bedste side, og med både skinnende motorcykler og smil på læberne, er der ikke meget, der slår stemningen her i Skagens MC-hjerte.

MC-folk er i centrum

Motorcyklister fra nær og fjern er strømmet til pladsen, hvor der er god plads til både maskiner og mennesker – og arrangørerne elsker at se maskinerne rulle ind én efter én:

“Det her er for alle, der elsker motorcykler, musik og mennesker. Og selv hvis man ikke har benzin i blodet, så har man måske lyst til en øl og en svingom. Kom som du er – og find fællesskab,”

– lyder det fra arrangørerne.

Skal du med? Det tror vi nok, du skal!

Fotograf: Jan Olesen