
arkivbillede
Der var jubel i Skagen torsdag aften, da det stod klart, at Karstensen Skibsværft er blevet valgt til at bygge Forsvarets kommende miljøskibe.
“Det er en virkelig god nyhed for Skagen, for Frederikshavn Kommune og for hele Vendsyssel. Det sikrer beskæftigelsen for mange – også i vores nabokommuner – og det viser også, at vi er godt på vej i Frederikshavn Kommune,”
– siger 1. viceborgmester og formand for plan- og miljøudvalget, Peter E. Nielsen (S) Til Nordsøposten.
Også socialdemokratiets forsvarsordfører Simon Kollerup glæder sig over beslutningen. Han bekræfter overfor TV2 Nord, at det bliver Karstensens Skibsværft i Skagen, der sammen med sine konsortiepartnere skal stå for opgaven.
“Det er endnu en forsvarspolitisk sejr for det nordjyske, at vi nu har valgt Karstensens Skibsværft i Skagen til at bygge fremtidens havmiljøskibe. Det er et dansk værft med netop de kompetencer og erfaringer, som vi skal bruge til denne vigtige opgave,”
– siger han til TV2 Nord.
Forsvarsforligskredsen blev i april enige om, at der de kommende 25 år skal bygges op mod 55 nye skibe til det danske forsvar. Blandt dem fire miljøskibe, hvoraf Karstensens nu er udpeget som leverandør.
Det er nu op til Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse at forhandle en endelig kontrakt på plads, inden produktionen kan gå i gang. Planen er, at byggeriet skal starte allerede i begyndelsen af næste år.
“Havmiljøopgaven er vigtig. Det handler om olieudslip, kemikalier og andre farlige forureninger, som skal kunne håndteres hurtigt. Vores nuværende havmiljøskibe er i en utilfredsstillende stand – de er gamle, fyldt med fejl og nedbrud, og det dur simpelthen ikke. Derfor er jeg glad for, at vi nu kigger til Nordjylland for at købe nye og anvendelige skibe,”
– siger Simon Kollerup til TV2 Nord.
Miljøskibe indsættes i tilfælde af olieforurening i de danske farvande. De kan udlægge flydespærringer, så olie ikke spreder sig, og de kan samle olie op med såkaldte skimmere. Hvis mængden af olie overstiger, hvad skibene selv kan bære, anvendes særlige pramme.
Søværnet råder i dag over fem miljøskibe: de to store Gunnar Thorson og Gunnar Seidenfaden af Supply-klassen, de to mindre fartøjer Mette Miljø og Marie Miljø af Seatruck-klassen samt et lægtvandsfartøj (M103). Hertil kommer flere pramme.
Skibene kan desuden anvendes til at lægge miner ud, hvis det bliver nødvendigt.
Med ordren på de nye miljøskibe cementerer Karstensen Skibsværft endnu engang sin position som en af Nordjyllands absolut største arbejdspladser – og som et værft med international gennemslagskraft.
FAQ kilde: Forsvaret
Øvrige kilder: Nordsøposten & TV2 Nord