Skagen Redningsstation blev søndag eftermiddag kaldt ud til en knap 40 fod lang irsk sejlbåd med motorproblemer omkring 12 sømil nord for Grenen. Efter en længere slæbetur blev båden sikkert bragt ind til kaj i Skagen.

Foto: Skagen Redningsstation
Der blev søndag eftermiddag igen brug for mandskabet fra Skagen Redningsstation.
Omkring kl. 14.15 lød alarmen på en sejlbåd med motorproblemer cirka 12 sømil nord for Grenen.
Redningsfolkene fik hurtigt redningsbåden FRB08 i vandet og satte kurs mod den nødstedte sejlbåd.
Da mandskabet nåede frem, viste det sig at være en knap 40 fod lang irsk sejlbåd, som ikke længere selv kunne komme videre på grund af problemer med motoren.
Redningsfolkene fik etableret slæb, hvorefter turen gik sydpå mod Skagen.
Det blev dermed en noget længere opgave på vandet, inden både redningsbåd og sejlbåd igen kunne nærme sig havnen.
Ved ankomsten til Skagen Havn blev sejlbåden taget på siden af FRB08, så redningsmandskabet kunne manøvrere den sikkert det sidste stykke ind gennem havnen og frem til kaj.
Opgaven blev dermed afsluttet uden yderligere dramatik, og den irske sejlbåd kom sikkert i havn.
Efter indsatsen kunne mandskabet på Skagen Redningsstation igen gøre FRB08 klar til næste gang, alarmen lyder.