To af Skagen-områdets populære campingpladser, First Camp Grenen Strand og First Camp Råbjerg Mile, blev natten til fredag udsat for indbrud.
Gerningsmændene har forvoldt relativt omfattende skade og er sluppet af sted med både pengeskab, kontanter og et større antal nøgler.
På First Camp Råbjerg Mile er både en dør til hovedbygningen og en dør til kontoret inde i bygningen blevet brudt op.
Her har indbrudstyvene haft held med at bryde et pengeskab op og har stjålet et kontantbeløb.
Også på First Camp Grenen Strand har der været uønsket natligt besøg natten til fredag.
Her er et vindue til administrationsbygningen blevet brudt op, hvorefter tyvene har forsøgt at åbne et pengeskab – formentlig med en vinkelsliber.
Da det formodentligt mislykkedes, har man i stedet taget pengeskabet med sig.
I skabet var der både kontanter og adskillige nøgler, som bruges til faciliteter rundt omkring på campingpladsen.
Ifølge Peter Skovbak fra Nordjyllands Politi er der en klar mistanke om, at de to indbrud hænger sammen, da fremgangsmåde og tidspunkt peger i retning af samme gerningsmænd.
Vidner, som måtte have set noget mistænkeligt i området omkring de to campingpladser natten til fredag, bedes kontakte Nordjyllands Politi på telefon 114.