• Forside
  • Nyheder
  • Franske påskefristelser hos Apéro: Ny aftenmenu klar til hele påsken
25 marts, 2026 Nyheder

Franske påskefristelser hos Apéro: Ny aftenmenu klar til hele påsken

Der bliver skruet op for de franske smage hos Apéro i påsken, hvor restauranten holder åbent alle dage fra kl. 10 til 22 og samtidig præsenterer en særlig bistro-aftenmenu.

Hos Apéro lægges der op til en påske med masser af forkælelse, hvor gæsterne kan se frem til både klassiske franske toner, raffinerede serveringer og mulighed for at toppe oplevelsen med både østers og fransk kaviar.

Franske forretter med finesse

På forretssiden byder påskemenuen blandt andet på hjemmelavet foie gras med østershattetoast og kaffeflødeskum – En servering, der tydeligt signalerer, at Apéro fortsætter den elegante og fransk-inspirerede stil, som stedet efterhånden er blevet kendt for.

Derudover kan gæsterne begynde aftenen med hjemmelavede røget lakseprofiteroles serveret med citronbeurre blanc.

Fisk og lam som hovedretter

Til hovedret kan man vælge mellem to vidt forskellige, men begge fristende retter.

Den ene er en fiskegryde med bisquesauce serveret med ramsløgspuré, mens den anden er 14-timers krydret lam med vanilje- og anissovs samt glaserede gulerødder med smør.

Dermed favner menuen både havet og det mere fyldige forårskøkken – stadig med et tydeligt fransk aftryk.

Ost og søde afslutninger

Som osteindslag serverer Apéro Tomme de Savoie med baguette og hjemmelavet figenkompot.

Til dessert byder påskemenuen på enten crème brûlée med hindbær og Madagaskar-vanilje eller chokoladefondant med vaniljeis og Timut-peber.

Østers og kaviar som ekstra forkælelse

For dem, der vil gøre lidt ekstra ud af besøget, byder Apéro også på Perle Blanche-østers og fransk kaviar, som kan tilkøbes menuen – eller blot nydes for sig selv med et godt glas til.

Kort sagt er der lagt op til en påske, hvor man roligt kan forkæle sig selv lidt ekstra i franske omgivelser midt i Skagen.

Bord kan bookes via aperoskagen.dk