
Der er noget helt særligt over en torsdag, når man ved, at der venter en ny fristelse i bagerdisken.
Og netop i dag, torsdag, kan Skagen Bageri & Café sige: Nu er de her.
Her i marts kører bageriet igen med en lækker og uimodståelig Sæþór special hver torsdag – og første omgang er lige landet i disken, klar til at blive nappet med hjem (eller nydt i bagerierne eller på farten)
Marts’ Sæþór special er en babka-snurrer – en blød, saftig snurre med et intenst chokoladefyld, som toppes ved at blive dyppet i chokolade.
Det er den slags bagværk, der fungerer lige godt som formiddagspause, eftermiddagsforkælelse eller “jeg-fortjener-lidt-ekstra-i-dag”-momentet, man ikke behøver undskylde for.
Snurren koster 35 kroner.
Skagen Bageri & Café gør det helt bevidst: babka-snurrerne bliver lavet i begrænset omfang.
Det betyder også, at når de er væk, så er de væk – og så må man vente til næste torsdag.
Vil du sikre dig én, er i dag altså et oplagt tidspunkt at kigge forbi.
Konceptet er enkelt: Hver torsdag i marts kan du forkæle dig selv med månedens Sæþór special hos Skagen Bageri & Café. Og hvis babka-snurren smager lige så godt som den ser ud – så kan torsdage meget vel blive manges yndlingsdag her i marts! 🤩