27 maj, 2024 Det sker

Blues Jamboree på Kappelborg i Skagen

Det bliver råt, upoleret, spontant og overraskende, når den traditionsrige Blues Jamboree igen indtager Kappelborgs Scene og med sin jammende tilgang til blues’en skruer op for varmen og følelserne den 1. juni i Skagen.

Det bliver forrygende og afslappet på en og samme tid; musikerne leverer blues og roots uden filter og på et særdeles højt og intenst niveau.

I jamboreen lægges ingen faste planer for musikken på forhånd, og der spilles og jammes uden sætliste.
Det er nogle af Danmarks bedste musikere inden for genren, som i årets jamboree får selskab af de afrikanske musikere Sal Dibba fra Gambia, Ayi Solomon fra Ghana og Alain Apaloo fra Togo.

Desuden er den irske sanger Richard Farrell med på guitar og sang sammen med gamle blues-kendinge Peter Nande og Olav Poulsen.

Så man kan godt forvente musikalske overraskelser, og mesterlig blues krydret med afrikanske rytmer og spillet med virtuositet og hjerte, når der diskes op med roots, blues, afro og gospel i årets Blues Jamboree på Kappelborg.

Læs mere og køb billet lige her