10 februar, 2025 Nyheder

B.young lukker butikken i Skagen efter to sæsoner

Efter blot to sæsoner har B.young i Skagen valgt at lukke butikken permanent.

Tilbage i november sidste år blev det ellers meldt ud, at butikken blot lukkede ned for vinteren med sidste åbningsdag den 30. november. Dengang var der optimisme og løfter om en genåbning til foråret 2025, fyldt med spændende nyheder på hylderne.

Nu står det imidlertid klart, at dørene aldrig åbnes igen. På butikkens Facebookside skriver teamet bag:

“Vi kommer desværre ikke til at genåbne butikken til foråret, og vi vil derfor sige tak for denne gang og tusind tak, fordi I valgte at handle hos os.”

Den triste nyhed vil uden tvivl blive modtaget med vemod af mange af de lokale kunder og turister, som havde taget butikken til sig som en del af byens shopping tilbud.

Kort, men velbesøgt historie

B.young åbnede i Skagen med ambitionen om at levere moderigtigt tøj til både lokale og turister. På trods af butikkens popularitet og et solidt kundegrundlag i de travle sommersæsoner har det tilsyneladende ikke været muligt at opretholde driften på længere sigt.

Med lukningen slutter en kort, men intens periode i Skagens handelsliv, hvor B.young var med til at præge bybilledet og tilbyde moderne tøj til kunder i alle aldre.

Farvel og tak

Teamet bag butikken takker kunderne for deres støtte og engagement gennem de to sæsoner. Der er ikke meldt yderligere ud om årsagen til lukningen. Vi har forsøgt at få en udtalelse fra teamet bag butikken i Skagen, samt DK Company som står bag hele B.Young brandet, men desværre uden held.

Vi siger tak for denne gang til B.young og ønsker det bedste for teamet bag butikken.