Velkommen til en ny udgave af SkagenBolig Præsenterer, hvor vi denne gang ser nærmere på en villa beliggende på Sct. Laurentii Vej 132 – en ægte Skagensperle, der emmer af historie og charme.
Boligtype: Villa
Boligareal: 104 m2
Kontantpris: 4.600.000,-
Denne unikke bolig blev opført i 1897 af fiskeskipper Jens Christian Bertelsen og er smukt beliggende op ad Byfogedskoven, tæt på Krøyers Hus og Damstederne med den skønneste badestrand og Klitgården, den tidligere kongelige sommerbolig.
På trods af den naturskønne beliggenhed, så er der også kun ganske få minutters gå- eller cykeltur til midtbyen med indkøbsmuligheder, butikker, spisesteder og kulturoplevelser i lange baner.
Derudover er der fra denne bolig ligeledes nem adgang til det maritime miljø på Skagen Havn, ligesom at Skagen Kystmuseum ligger lige rundt om hjørnet.
Huset er på 104 m² og er fordelt over 1,5 plan.
Her finder du tre værelser, et indbydende køkken-alrum og et pænt badeværelse.
Den skønne, lukkede have er en oase i sig selv og giver adgang til to hyggelige annekser, som tilsammen tilbyder fire ekstra sengepladser – perfekt til gæster eller familie. Samlet set rummer ejendommen hele 10 sovepladser.
Denne bolig er ideel til dig, der ønsker at bo midt i Skagens autentiske atmosfære med stranden, kulturen og naturen lige uden for døren. Et unikt hjem med historie og sjæl, som samtidig byder på moderne komfort og plads til at samle familie og venner.
Drømmer du om at blive en del af Skagens kulturhistorie? Så er denne bolig måske noget for dig!