Efter en velbesøgt soft opening slår Ruths Hotel i dag dørene op til sit nye caféunivers med bageri, café og delikatesse i Strandhotellet fra 1900

Fotograf: Kasper Hesselholt
I dag bliver drømmen til virkelighed i Gl. Skagen.
I dag, torsdag den 18. juni åbner Ruths Hotel officielt Café Ingrid – et nyt cafékoncept, der samler bageri, café og delikatesse under ét tag i Strandhotellet fra 1900.
Klokken 10.00 klippes snoren, og alle er velkomne til at kigge forbi på den officielle åbningsdag.
Café Ingrid ligger i den ældste af Ruths Hotels bygninger og bygger videre på de værdier, gæsterne allerede kender fra Ruths: kvalitet, håndværk, nærvær og gode råvarer.
Skagen Nyt har været på besøg hos køkkenchef Jack Cramer og fået et kig ind i det nye projekt, hvor det er tydeligt, at der er tænkt på hver eneste detalje. Fra kaklerne bag disken med motiver fra Ruths Hotels historie til materialevalg, lamper og indretning er der skabt et sted med sin egen identitet – men med tydelige rødder i Ruths’ historie og værtskab.
Allerede tirsdag blev Café Ingrid taget i brug ved en soft opening.
Dagen gik over al forventning, godt hjulpet på vej af fuld sol og mange nysgerrige gæster, der havde lyst til at opleve det nye sted.
Formålet med dagen var dog ikke at åbne perfekt fra første minut. Tværtimod var det en testdag, hvor konceptet, systemerne og de nye arbejdsgange skulle prøves af, inden den officielle åbning.
Og som det ofte er tilfældet med nye projekter, opstod der også nogle begyndervanskeligheder undervejs. Sikringerne gik flere gange, datakabler gav udfordringer, og det nye personale skulle samtidig finde sig til rette i caféens rammer og rutiner.
For Jack Cramer er det netop pointen med en soft opening.
Det giver mulighed for at få børnesygdommene frem i lyset, justere undervejs og være bedre klar, når dørene åbnes officielt.
Allerede klokken 7.30 tirsdag morgen stod de første gæster klar udenfor for at købe morgenbrød.
Mange skulle lige finde vej, da morgenbrødet ikke længere hentes ved Ruths Hotel, men nu er flyttet til Café Ingrid. Modtagelsen var dog meget positiv.
Brødudsalget har åbent fra kl. 7.30 til 10.30, og her kan gæsterne købe friskbagt brød og bagværk fra Ruths Hotels eget bageri.
Et nyt tiltag er caféens webshop, hvor man inden længe vil kunne forudbestille brød og specialiteter til afhentning. Formålet er både at gøre det lettere for gæsterne og at mindske kø i de travle morgentimer.
På webshoppen vil man blandt andet kunne bestille friskbagt brød, danske andeæg, vagtelæg, laks, brunchpølser, delikatesser og morgenmadsprodukter.
Indtil webshoppen er klar kan denne formular anvendes.
Tanken er, at gæsterne ikke kun skal kunne nyde Café Ingrid på stedet, men også tage en del af oplevelsen med hjem til eget morgenbord.
En af Café Ingrids særlige kvaliteter er terrassen.
Jack Cramer beskriver området som et smørhul. Terrassen ligger beskyttet mellem de høje klitter, og fordi den er anlagt lavere end omgivelserne, skabes der læ og ro, selv på dage hvor vinden ellers sætter sit præg på Gl. Skagen.
Der er omkring 40 udendørs pladser i Strandhotellets have og på terrassen.
Alle reservationer er som udgangspunkt til udendørs borde, men i tilfælde af dårligt vejr vil man forsøge at finde en løsning indendørs eller under overdækning, i det omfang kapaciteten tillader det. Da antallet af pladser under tag er begrænset, kan det dog ikke garanteres.
Fra kl. 10.00 til 12.00 serveres Café Ingrids brunch.
Her er der ikke tale om en klassisk buffet, men en serveret oplevelse over flere omgange. Derfor anbefales det også at reservere bord.
Brunchen byder blandt andet på brød, kage og smør, sæsonens marmelade, silkeskåret kogt krydderskinke, æg en cocotte, avokado med hytteost, agurk og lime samt melonsalat med yuzu-honning vinaigrette, basilikum og ristede pinjekerner.
Derudover serveres græsk yoghurt med ristede nødder og frø med honning, blinis med urtecreme og koldrøget laks, toast med ost og trøffel – og en lille surprise.
Fra kl. 12.00 åbner frokostserveringen.
Menukortet kombinerer klassiske danske frokosttraditioner med moderne caféretter og internationale favoritter.
På smørrebrødskortet finder man blandt andet gammeldags modnet sild fra Hirtshals med karrysalat, æg, rødløg, kapers og krydderurter, meunière-stegt fiskefilet med remoulade og citron, håndpillede rejer på surdejsbrød samt peberstegt roastbeef.
Derudover serveres gammel ost på rugbrød med krydderfedt, løg, sky, karse og rom.
En af frokostens markante serveringer er Ingrids Frokosttallerken, som er caféens egen fortolkning af en klassisk frokostplatte. Den består af marineret sild med karrysalat, røget laks med peberrodsfløde, håndpillede rejer med mayonnaise og æg, Slagter Munchs leverpostej med svampe og bacon, hønsesalat og ost. Hertil serveres friskbagt rugbrød, surdejsbrød og smør.
På tavlen vil der desuden løbende komme dagens smørrebrød, som skifter jævnligt.
Frokostkortet rummer også focaccia-sandwiches og fyldte surdejscroissanter.
Blandt andet kan gæsterne prøve en surdejscroissant med hønsesalat, trøffel og lardo eller en variant med røget laks, spinatcreme, håndpillede rejer og æg.
Derudover serveres blandt andet en vegetarisk focaccia med semidried cherrytomater, piquillos, røget stracciatella, oliven, basilikumspesto og rucola.
En af de mere internationale retter er Reuben Sandwich – en amerikansk klassiker på grillet rugbrød med sprængt oksebryst, surkål og russisk dressing.
Et gennemgående tema er det håndværksmæssige. Ifølge Jack Cramer er menukortet skabt med fokus på hjemmelavede produkter og gode råvarer.
Et eksempel er caféens franske baguette, som han særligt fremhæver. Hans anbefaling er enkel: køb baguetten med caféens smør – og spar ikke på smørret.
Efter frokost kan gæsterne fortsætte med kaffe og kage.
Kageudvalget rummer blandt andet gåsebryst de Armagnac med svesker i Armagnac, marcipan og fløde, sommerroulade med hindbær, jordbær, hyldeblomst og hvid chokolade samt Birgittes pæretærte med creme fraiche.
Derudover serveres dagens chokoladekage og dagens tærte.
Jack Cramer fremhæver især gåsebrystet, som er en moderne fortolkning af den klassiske kage.
Fra kl. 14.00 til 16.00 tilbydes Afternoon High Tea.
Serveringen består af opsatser med blandt andet finger sandwiches, blinis, små tærter og søde specialiteter.
Menuen tæller blandt andet finger sandwich med røget laks fra Skagen Salmon, friskost, dild, agurk og citron confit, finger sandwich med kogt krydderskinke, dijonmayonnaise, rødløg og cornichoner samt blinis med kryddercreme fraiche og syltet lakserogn fra Skagen Salmon.
På den søde side serveres blandt andet briochebolle med lemon curd, mini Sarah Bernhardt med nougatcreme, choux med solbærcoulis, vaniljecreme og chokolade samt macarons med saltet pistaciecrémeux.
Afternoon High Tea kan som udgangspunkt bestilles i weekenderne. I ugerne 29, 30 og 31 tilbydes det dog alle ugens dage.
Café Ingrid åbner officielt i dag, torsdag den 18. juni, og holder herefter åbent alle dage sommeren over fra kl. 7.30 til 16.00.
Med Café Ingrid får Gl. Skagen et nyt samlingspunkt, hvor dagen kan begynde med friskbagt brød og kaffe, fortsætte med brunch eller frokost og rundes af med kage eller Afternoon High Tea.
Jack Cramer og hele holdet bag Café Ingrid glæder sig til at byde gæsterne velkommen