
Et lille vedhæng kan gøre en stor forskel.
Hos Iscaféen i Skagen kan man lige nu købe en serie smukke, håndlavede vedhæng skabt af inuitter i Grønland – og samtidig støtte grønlandske børn, der har brug for behandling i Danmark.
Vedhængene er udskåret i rester af hvalrostænder og formet som alt fra en slæde og en isbjørn til hele Grønland. Der er i alt otte forskellige vedhæng at vælge imellem, og de kan for eksempel bruges som vedhæng i en halskæde.
Hvert vedhæng koster 300 kr., og hele overskuddet går til indsamlingen, der skal hjælpe grønlandske børn med svære tilfælde af børneeksem.
Bag initiativet står Karin Nordmann, som har sat indsamlingen i gang for at hjælpe grønlandske børn, der lider af svær børneeksem.
Samtidig har Iscaféen i Skagen – med ejer Jonna Thygesen i spidsen – åbnet døren for projektet og gør det muligt at købe vedhængene lokalt i Skagen.
Både Karin Nordmann og Jonna Thygesen beskrives som personer med et brændende hjerte for børn og unge.
Mens Karin Nordmann arbejder målrettet for at hjælpe grønlandske børn, der kæmper med børneeksem, knokler Jonna Thygesen året rundt med sit arbejde til gavn for kræftramte børn og unge og deres familier – med fokus på at skabe de bedst mulige rammer for både behandlingen og livet omkring den.
Børneeksem er et udbredt problem – men i Grønland er udfordringen endnu større.
I Danmark er omkring 1 ud af 5 børn ramt af børneeksem. I Grønland er det hvert tredje barn, og der er samtidig langt flere svære tilfælde.
Ved svær børneeksem kan barnet være påvirket af stærk kløe, søvnproblemer og tilbagevendende udbrud, og det kan i praksis få store konsekvenser for hele familiens hverdag og trivsel.
En afgørende del af problematikken er, at børneeksem – i hvert fald i de svære tilfælde, der kræver specialiseret hjælp – på nuværende tidspunkt ikke kan behandles i Grønland. Derfor skal børnene til Danmark for at modtage behandling.
Det kan være en behandling, der gør livet lettere – ikke kun for barnet, men for hele familien, fordi symptomerne og belastningen kan være så omfattende i hverdagen.
Men rejsen til Danmark er dyr, og for mange familier er udgiften større, end de selv har mulighed for at løfte.
Netop derfor er indsamlingen vigtig: den skal være med til at dække de grønlandske børns rejse til Danmark, så de kan komme i behandling.
Vedhængene er små, men særlige: hvert stykke er et unikt håndværk, der bærer præg af tradition, et unikt materiale og er i sig selv en lille fortælling fra Grønland. Og samtidig er købet en helt konkret måde at støtte børn, der har brug for hjælp her og nu.
Vedhængene kan købes hos Iscaféen i Skagen allerede nu – til bare 300 kr. pr. stk. – og så får man både et unikt stykke inuit-kunst og bidrager til en sag, der kan gøre en mærkbar forskel.